Řecko drží Brusel pod krkem: peníze nebo džihádisty zaplavíme Evropu

Řecko drží Brusel pod krkem: peníze nebo džihádisty zaplavíme Evropu
Autor fotografie: Youtube|Popisek: Řecko drží Brusel pod krkem: peníze nebo džihádisty zaplavíme Evropu
10 / 03 / 2015, 07:00

Řecko ztrácí trpělivost s evropskými věřiteli. EU zapomněla pro samé peníze a reformy, že na jejích hranicích se tlačí miliony přistěhovalců. Uvažuje EU o vyloučení Řecka ze schengenského prostoru?

Eurozóna ztrácí s Řeckem trpělivost

Šéf ministrů financí zemí platících eurem uvedl, že by mělo Řecko "přestat ztrácet čas" a začít "vážná jednání o implementaci reformního programu" - přeloženo do češtiny "splaťte svoje dluhy".  

Řekové totiž podle spekulací médií nechtěli přivítat na své půdě "trojku", tedy Mezinárodní měnový fond, Evropskou komisi a Evropskou centrální banku, jejíhož "diktátu" se měli podle jejich interpretace dohody s eurozónou zbavit. Řekové podle nich o reformách pouze mluví, a přitom jim dochází peníze, a pokud se Řecku nepodaří zvýšit výběr daní, nebude mít peníze na splácení svých dluhů, ani na chod státu.(zdroj: ihned.cz)

A Řecko ztráci trpělivost s Eurozónou

Řecký ministr obrany Kammenos uvedl, že pokud EU bude trvat na svých podmínkách, měli by si evropští politici uvědomit, že řecké úřady vystaví vstupní doklady do EU pro všechny přistěhovalce, které má na svém území a ti se budou moci, podle schengenských dohod, volně pohybovat pro celé Unii. A Evropa by si měla uvědomit, že mezi nimi budou i teroristé islámského státu. EU je tak odpovědná za řešení otázky kolem řeckého dluhu.   

V článku "Letos bude v Itálii až milion imigrantů. Kolik z nich bude islámských teroristů?" jsme psali: "Loni se do Itálie po moři dostal rekordní počet imigrantů, více než 170 tisíc. Ředitel evropské agentury Frontex dnes varoval "Počet nelegálních uprchlíků, kteří letos přes Středozemní moře zamíří z Libye do Itálie, se může vyšplhat na 500 tisíc až jeden milion...Musíme být připraveni čelit ještě mnohem obtížnější situaci než loni." 

Již dříve pohrozil náměstek ministra vnitra Panousis ve stejné věci, že "Řecko začne vydávat cestovní doklady všem 300.000 imigrantů a ti zaplaví Evropu".

Mezitím se ozvalo Německo, které navrhlo, aby bylo Řecko kvůli  svému postoji vyloučeno ze schengenského prostoru. A kontroval řecký ministr zahraničí Kotzias, který uvedl, že jeho země by mohla být "vstupní bránou pro miliony přistěhovalců a tisíce džihádistů, pokud země ekonomicky zkolabuje".  

Podle mainstreamových médií "kabinet v Aténách vydírá ostatní země eurozóny prostřednictvím uprchlíků na svém území". A protože "vydírání pokračuje, měla by se otevřít otázka zabezpečení ochrany vnějších hranic EU podle německých návrhů".

V článku "Itálie se obává leteckých útoků islámského státu. A nejen to - skončí volný pohyb osob v EU?" jsme psali: "Islámisté jsou naprosto nepředvídatelní a existuje riziko, že se džihádisté zmocní libyjských letadel a zaútočí na nejbližší evropský stát - Itálii. A současně získali bianco pasy EU a mohou v klidu přicestovat přes Řecko do kterékoliv země EU."

Zůstává tedy otázkou, zda Řecko uskuteční svoje hrozby a vpustí imigranty do schengenského prostoru. 

Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že vzdálenost mezi nejjižnějším řeckým ostrovem Gavdos a severolibyjským městem Derna, které je ovládáno islámskými radikály z IS, je pouhých 260 kilometrů. A jak tvrdí řecká vláda, proč by se měli islámští teroristé pokoušet do EU dostat přes Itálii, když schůdnější pro ně bude právě Řecko?

 

Zdroj: Hospodářské noviny, Frankfurter Allgemeine Zeitung, video: CCTV America

Psali jsme také:

Letos bude v Itálii až milion imigrantů. Kolik z nich bude islámských teroristů?

Počet nelegálních migrantů roste i v Česku. Má EU problém, který není schopná řešit?

Ilegální přistěhovalci se valí do Evropy. Bezpečnostní riziko, se kterým si EU neví rady

Česko připravuje ochranu před teroristickými útoky - okamžité uzavření státních hranic

Libyjští islámisté mají yperit a sarin. Hrozba pro Evropu vzrůstá

Válka v severní Africe je na spadnutí. Itálie se obává libyjských uprchlíků

IS "Libyi použijeme jako vstupní bránu do EU!"

Tagy článku