Řecko má obavy z další uprchlické krize. V Řecku je zablokováno už přes 160.000 migrantů

Řecko má obavy z další uprchlické krize. V Řecku je zablokováno už přes 160.000 migrantů
04 / 08 / 2016, 11:45

Řecko chce po EU "plán B", kdyby Turci vypověděli dohodu. Řecké ostrovy se navíc kvůli migrantům potýkají s propadem příjmů z turistického ruchu.

Řecká vláda žádá od Evropské unie alternativní plán po pohrůžce Ankary, že odstoupí od migrační dohody s EU, pokud Brusel do října nezruší vízovou povinnost pro turecké občany, německému listu Bild to řekl řecký ministr pro migraci Jannis Muzalas. Zdroj: euroskop.cz

Evropská unie se musí připravit pro případ, že Turecko svoje hranice opět otevře, řekl ministr v rozhovoru pro deník Bild. "Jsme velmi znepokojení. V každém případě potřebujeme nějaký plán B," zdůraznil Muzalas.

Vypovězením dohody o migrantech, uzavřené s EU 18. března, pohrozil turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu v rozhovoru, který o víkendu poskytl německému listu Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Pokud podle něj nebude pro Turky uvolněn vízový režim do října, "budeme nuceni odstoupit od dohody o zpětném přebírání osob a od dohody z 18. března", řekl Çavuşoglu, dále uvedl, že dohoda funguje, protože Turecko zavedlo "velmi závažná opatření", včetně boje proti pašování lidí. "Ale to vše záleží na zrušení vízové povinnosti pro naše občany, které je také zahrnuto do této dohody," dodal.

Na řeckém území je přes 160.000 uprchlíků, někteří chtějí zpět

V Řecku na dlouhé týdny a občas i měsíce uvízli uprchlíci, kteří čekají, než budou zpracovány jejich žádosti o azyl. Server Al Jazeera s odvoláním na agenturu Reuters uvádí, že některým z nich už došla naděje i trpělivost – a tak platí převaděčům, aby je dostali zpět do Turecka. Podle statistik se na řecké území jen za tento rok dostalo asi 160 tisíc běženců. Podle agentury OSN pro uprchlíky (UNHCR) asi polovina z nich pochází ze Sýrie. Většina požádala o udělení statusu uprchlíka, mnozí už ale svého rozhodnutí odejít z vlasti a hledat pomoc v EU hořce litují. 
Zdroj: eurozpravy.cz

Řecký ostrov Lesbos hlásí pokles turistů o téměř 70 procent

Na Lesbos přicestovalo v červenci 6841 turistů z Evropy, a přitom před rokem  to bylo ve stejném období 18.373 osob. Tato čísla jsou nejnižší za 130 let. V červnu se snížil počet turistů o 67.9 procenta. A za čtyři měsíce letošní turistické sezóny, tedy za duben, květen, červen a červenec navštívilo Lesbos 16.745 turistů, před rokem to bylo 47.479 návštěvníků.

Podle serveru lesvosnews.net se hroutí turistický průmysl v celém Řecku a především na ostrovech, které jsou na příjmech z turistického ruchu existenčně závislé. Místní hoteliéři už vyzvali řeckou vládu o přijetí opatření, která by měla zabránit krachu turistického průmyslu.

 

Tagy článku