Řecko: Máme problém s uprchlíky, nemáme pro ně jídlo. Hrozí nepokoje.

Řecko: Máme problém s uprchlíky, nemáme pro ně jídlo. Hrozí nepokoje.
Autor: YouTube|Popisek: Uprchlíci na ostrově Lesbos
09 / 07 / 2015, 12:45

Řecká finanční krize může způsobit nepokoje na Balkánském poloostrově. Dochází potraviny a základní životní prostředky pro desetitisíce imigrantů. Ti se začínají bouřit.

Místní obyvatelé na řeckých ostrovech staví vlastní uprchlické tábory. Agentura OSN pro uprchlíky uvedla, že se pokusí do země doručit dodávky základních potravin, pokud úplně selže bankovní systém. Řecké ostrovy se staly v posledních týdnech hlavní vstupní branou do EU, jen od začátku roku dorazilo na ostrovy nejméně 80 000 uprchlíků hlavně z Turecka, což je šestkrát více než v roce 2014. 

Jen za minulý víkend dorazilo přes devět tisíc uprchlíků a z toho polovina na ostrov Lesbos. Humanitárním organizacím dochází základní věci, jako jsou karimatky nebo balená voda. 

Současná bankovní krize zapříčinila, že humanitární organizace nemají přístup k hotovosti a berou si zboží "na dluh".

Aténská vláda je víceméně paralyzována uprchlickou vlnou, která zasáhla řecké ostrovy, z nichž řada leží jen několik kilometrů od Turecka, což umožňuje uprchlíkům snadný přístup do první země EU.

Na ostrově Lesbos se včera 8.7. dokonce strhla bitva o jídlo:

 Ostrované zřídili své vlastní provizorní tábory pro migranty, které jsou už však přeplněné; například na ostrově Lesbos v táboře Kara Tepe, je umístěno asi 5 000 utečenců, kteří žijí v katastrofálních podmínkách. Vláda prý nebyla schopná ani zaplatit za poskytování nejnutnější stravy pro uprchlíky a víceméně donutila řeckou armádu, aby na ostrově Samos uvolnila nouzové zásoby jídla.

Někteří imigranti uprchli z táborů na Lesbosu a vyrabovali místního podnikatele - video YouTube, lesvosnews.gr

Řecký ministr pro migraci Tasia Christodoulopoulou připustil tento týden v parlamentu, že situace by mohla vést k "hrozícím nepokojům uprchlíků, kteří trpí hlady...v táborech je velmi napjatá situace."

Stejně vyhrocená je ale situace na severních hranicích Řecka. Tam se migranti snaží za každou cenu dostat do Makedonie a dál přes Balkán. Makedonské úřady ale začaly blokovat dosud téměř volný průchod zemí, což vede k tomu, že v severořeckých městech neustále stoupá počet migrantů. Dalším důvodem k hromadění upchlíků v Řecku je fakt, že Maďarsko víceméně už uzavřelo svoje jižní hranice. 

Zdroj: The Guardian, video YouTube, BBC News 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace