Řecko nezvládlo nápor uprchlíků, v zemi panuje "totální chaos", tvrdí OSN

Řecko nezvládlo nápor uprchlíků, v zemi panuje &quote;totální chaos&quote;, tvrdí OSN
Autor fotografie: YouTube/ screenshot|Popisek: Imigranti na Lesbosu
08 / 08 / 2015, 07:00

Řecké úřady nemohou zvládnout tisíce imigrantů, kteří přišli na jeho území a nyní tam setrvávají. Prohlásil to premiér Alexis Tsipras, který vyzval Evropskou unii, aby projevila větší solidaritu s jeho zemí.

Organizace spojených národů naproti tomu Aténám vzkázala, aby řešily situaci na řeckých ostrovech, kde panuje mezi uprchlíky „totální chaos". (Zdroj: denik.cz)

„Nyní je čas zjistit, zda je EU unií solidarity nebo unií, v níž se všichni snaží chránit své hranice. Nápor imigrantů, kteří přijíždějí do Řecka, přesahuje rámec, který může naše státní infrastruktura zvládnout. Máme obrovské problémy se s tím vypořádat, a proto jsme požádali o pomoc EU,“ citovala řeckého premiéra agentura Reuters. 

Řecko je spolu s Itálií zemí nejvíce zasaženou přílivem přistěhovalců, kteří do Evropy směřují ze severu Afriky na chatrných plavidlech přes Středozemní moře. Do Řecka, které se potýká s ekonomickou krizí, letos zejména přes Turecko dorazilo už 124 tisíc migrantů. 

VIDEO: Skutečná situace imigrantů na řeckém ostrově Lesbos. Pomáhají i turisté

Agentura OSN, která má na starosti uprchlíky, dnes označila situaci na řeckých ostrovech za chaotickou. „Co se týká vody, hygieny, zásobování potravinami, je to absolutně nedostačující. Většina ostrovů nemá ubytovací kapacity, lidé nespí pod žádnou střechou, žijí venku, v parcích, na ulicích, je to totální chaos,“ řekl novinářům šéf evropské pobočky Vincent Cochetel, který navštívil ostrovy Kos, Chios a Lesbos. (Zdroj: rozhlas.cz)

Řecká finanční krize může způsobit nepokoje na Balkánském poloostrově. Dochází potraviny a základní životní prostředky pro desetitisíce imigrantů. Ti se začínají bouřit.

Server lesvosnews.net zveřejnil informaci, podle které čelí uprchlíci násilí od "blíže nespecifikovaných skupin", které jim násilím brání přistání u severních břehů ostrova Lesbos. Při jejich pokusech dostat se na člunech z Turecka do Řecka jim prý ozbrojené posádky člunů vyhrožují a vracejí je zpět.

Nevládní organizace tvrdí, že do akce je zapojena dokonce řecká pobřežní stráž, nicméně ta tato tvrzení odmítá. Imigranti údajně mluví o ozbrojených komandech, možná z Frontexu, nebo z řecké nebo turecké pobřežní stráže, která napadají čluny utečenců. Někteří tvrdí, že posádky jsou vyzbrojeny útočnými puškami M16, uprchlíky přepadnou a okradou.

"Amnesty International a další organizace pro lidská práva opakovaně odsoudily špatné zacházení s imigranty v Řecku, kteří jsou údajně zastrašováni a biti a vraceni násilím do Turecka," řekl představitel jedné z nevládních organizací na Lesbosu Effie Latsoudis.

Íránský imigrant a údajný příslušník IS se pokoušel dostat do charterového letu spolu s dalšími třemi ženami z Afgánistánu. Předložili padělané bulharské pasy.

Tagy článku