Řecko: Při selhání dohody s Tureckem hrozí příliv 180.000 běženců

Řecko: Při selhání dohody s Tureckem hrozí příliv 180.000 běženců
Autor fotografie: US Naval Forces Europe|Popisek: Ilustrační foto
23 / 08 / 2016, 18:15

Řecko bude čelit další bezprecedentní vlně uprchlíků a přistěhovalců, pokud ztroskotá jarní dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem o protiimigračních opatřeních. Podle řeckých médií to dnes řekl ministr pro migraci Jannis Muzalas, který odhadl, že by tuto jihovýchodní evropskou zemi zaplavilo dalších 180.000 lidí.

Turecko v rámci stále napjatějších vztahů s unií v poslední době vyhrožuje, že přestane dohodu respektovat, pokud Brusel nezruší vízovou povinnost pro turecké občany cestující do EU. Unie se znepokojením sleduje poslední politický vývoj v Turecku, kde po nezdařeném údajném puči posiluje prezident Recep Tayyip Erdogan svou osobní moc a stále tvrději pronásleduje svoje oponenty, a zrušení víz zatím odmítá.

Ministr Muzalas zároveň informoval, že úřady v současnosti evidují v zemi kolem 54.000 běženců, ale odhadují, že jich je na řeckém území zhruba o 6000 víc. Stále jich je kolem 11.000 v registračních střediscích na ostrovech ve východoegejském moři, kam se napřed dostali při opouštění Turecka.

Atény plánují, že do Vánoc by mohly mít zajištěny veškeré ubytovací kapacity pro běžence a migranty, kteří se nyní v Řecku nacházejí. Opětovný nárůst počtu nově příchozích by jim udělal čáru přes rozpočet. Úřady v posledních dnech už zaznamenaly varovné signály zvýšeného přílivu osob na 300 denně.

Muzalas také informoval, že přes 7700 přistěhovalců již prošlo procedurou splňující podmínky pro přestěhování do jiných zemí EU na základě kvót dohodnutých loni. Česko, Slovensko a Maďarsko s tímto systémem ale nesouhlasí. Řada dalších zemí unie sice kvóty odsouhlasila, v praxi ale nijak nepostoupila v tom, aby uprchlíky začala hromadně přijímat.

Do Evropy se loni přes Řecko dostal přes milion běženců a přistěhovalců. Většina jich přes balkánské státy zamířila do Německa. Z rakouské iniciativy byly hranice na Balkáně počátkem roku postupně uzavřeny. Pak byla sjednána dohoda EU s Tureckem.

 

Tagy článku