Řecko trvá na úhradě válečných reparací od Německa. "Poženeme Merkelovou k soudu"

Řecko trvá na úhradě válečných reparací od Německa. &quote;Poženeme Merkelovou k soudu&quote;
Popisek: Ilustrační foto
16 / 08 / 2016, 06:00

Řecký parlamentní výbor předložil zprávu, která potvrzuje nárok Řecka vůči Německu ve výši 269 miliard eur.

Skupina řeckých poslanců se začátkem září chystá oznámit, že mezi Řeckem a Německem není dosud vyřešena problematika válečných reparací spojených s nacistickou okupací země v letech 1941 až 1944. Zdroj: express.co.uk

Řecký premiér Alexis Tsipras hodlá učinit vše nezbytné k tomu, aby vymohl na Německu finanční odškodnění za škody způsobené nacistickou okupací Řecka za druhé světové války. Šéf vlády se tak podle médií v úterý vyjádřil při památečním obřadu v jedné z vesnic, kterou němečtí vojáci vyvraždili.

Parlamentní výbor, který byl loni zřízen levicovým premiérem Tsiprasem, údajně doporučí řecké vládě, aby k vymožení dluhu využila všechny diplomatické prostředky. Podle deníku Der Spiegel je zpracována 77 stránková zpráva, podle které by Řecko mělo "v případě potřeby" podniknout právní kroky proti německé vládě a mělo by využít i mezinárodních soudů, pokud "nedojde ke shodě" mezi Aténami a Berlínem. 

Ve zprávě se uvádí: "Výplata náhrady je "právní i morální imperativ, a byl by to "nejlepší základ pro upřímný a bezproblémový vztah mezi Němci a Řeky".

Podle tajné zprávy komise odborníků řeckého ministerstva financí z roku 2015 Německo stále dluží Řecku jedenáct miliard euro z doby 2. světové války. Podle této zprávy jde o tzv. "nucenou půjčku", kterou muselo Řecko poskytnout Německu a výše této půjčky je podle komise nesporná (Říšská banka si v době okupace Řecka půjčila z řecké národní banky peníze v hodnotě asi 12 miliard dolarů a tento dluh, podobně jako reparace nebyl nikdy splacen). Půjčka je podle odborníků navíc nezávislá na výši válečných reparací, které by mělo Německo Řecku zaplatit a podle řeckých odhadů činí více než 100 miliard eur.

"Německo nikdy pořádně nezaplatilo válečné náhrady za škody způsobené Řecku během nacistické okupace," řekl premiér Tsipras v řeckém parlamentu. "Zločiny provedené nacisty, jsou stále živé, a máme morální povinnost nezapomínat na to co tyto síly udělaly v naší zemi."

Zatímco pohledávka po splacení reparací je velmi kontroverzní, nucená půjčka z doby německé okupace mezi hospodářskými historiky je brána jako legitimní poptávka. Řecko získalo od začátku krize na začátku roku 2010 úvěry za více než 200 miliard eur ze zemí eurozóny a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Německo je největším věřitelem. Zdroj: prvnizpravy.cz

 

Tagy článku