Před dnešním zahájením summitu o uprchlické krizi přituhuje. Řecko obvinilo EU i státy V4.
Atény - Řecký ministr pro migraci Janis Muzalas dnes obvinil ostatní země Evropské unie ze lží a pokrytectví za tvrzení, že se Atény nedokážou vypořádat s přílivem blízkovýchodních uprchlíků. Podle něho je na vině EU, že nedodala včas registrační přístroje a potřebný personál pro evidenci a identifikaci běženců a zjišťování falešných dokumentů na řeckých ostrovech poblíž Turecka, které jsou od loňského léta doslova zaplavovány přívalem uprchlíků.
Řecko táhne do boje proti zemím V4, podporuje ho Německo i Rakousko
Proč nastal nyní velký pokrok v registraci?" zeptal se v rozhovoru pro zpravodajství BBC. "Z deseti procent jsme nyní na 90 procentech, protože teď přivezli stroje, které jsme požadovali, Eurodac (databázi otisků prstů)," dodal.
Tři měsíce má Řecko na to, aby zavedlo pořádek v hraničních kontrolách kvůli uprchlíkům z Blízkého východu. Pokud se tak nestane, budou sami Řekové podrobováni hraniční kontrole při vstupu do ostatních zemí Schengenu.
"Diskuse, že nemáme kontrolu nad našimi hranicemi, to je lež," řekl ministr. "Máme nejlepší kontrolu nad mořskou hranicí, jakou kdo může mít," tvrdil.
Čtyři dlouho připravované hotspoty se otevřou na ostrovech Lesbos, Chios, Leros a Samos. Zmíněné ostrovy podle řecké administrativy nejvíce trpí příjezdy velkého počtu migrantů, jak uvádí agentura AFP. Poslední z plánovaných center na ostrově Kosu bude podle Kammenose připravené do unijního summitu, který je naplánován na 18. a 19. února. Na ostrově se proti jeho výstavbě bouří část obyvatelstva.
V hotspotech má být možné ubytovat až na tři dny přicházející migranty, poskytnout jim v případě potřeby nezbytnou lékařskou péči a zajistit jejich registraci s pomocí digitálního odebírání otisků prstů. Má se tam také rozhodovat o tom, kdo má nárok na azyl (jsou to většinou Syřané, Afghánci a Iráčané) a kdo jsou ekonomičtí migranti, kteří budou nabádáni k návratu domů. Zdroj: zpravy.idnes.cz
Muzalas se také kriticky vyjádřil na adresu zemí, které vyslaly policejní výpomoc do Makedonie k dozoru nad makedonsko-řeckou hranicí, přes kterou utečenci míří dál do Evropy. Mezi těmito zeměmi jsou například Maďarsko, Slovensko či Česko.
"Je snad Řecko evropským nepřítelem? Jsou snad uprchlíci nepřátelé?" zeptal se. "Pokud tomu někdo věří, ať to řekne nahlas," dodal.
Obzvláště vůči Maďarsku měl řecký ministr největší výhrady, když mimo jiné podotkl, že Řekové nedostali od Maďarů "jedinou deku" v rámci možné pomoci pro uprchlíky.
Muzalas se tak vyjádřil před čtvrtečním a pátečním summitem Evropské unie v Bruselu, kde se šéfové států a vlád budou zabývat mimo jiné uprchlickou krizí.
Zoufalá EU se obává nepokojů na Balkáně, až se pro uprchlíky uzavřou hranice unijních zemí