Řecko získá od Ruska miliardy euro za plynovod

Řecko získá od Ruska miliardy euro za plynovod
Autor fotografie: SPIEGEL ONLINE|Popisek: SPIEGEL ONLINE
18 / 04 / 2015, 11:30

Zachrání Putin Řecko před bankrotem a přílivem uprchlíků do Evropy?

Řecko má, podle serveru SPIEGEL ONLINE v úmyslu začátkem příštího týdne podepsat s Ruskem dohodu o energetické spolupráci. Dohoda by mohla zastavit hrozící bankrot země, protože Řecko by získalo do státní pokladny až pět miliard euro.

Případný bankrot Řecka a úvahy o vystoupení země z EU jsou bezpečnostním rizikem pro celou Evropu také vzhledem k obrovskému počtu imigrantů, kteří končí právě v Řecku, jako "nárazníkové" zemi. O tom jsme psali v článku "Řecko drží Brusel pod krkem: peníze nebo džihádisty zaplavíme Evropu"

Peníze by mělo Řecko obdržet jako zálohovou platbu za plynovod Turkish Stream, který má být zprovozněn v roce 2019, a bude jím z Turecka do Evropy dodáván ruský plyn.

Vysoký představitel vládnoucí strany SYRIZA , který je obeznámen s celým obchodem uvedl pro Spiegel, že by se "jednalo o zvrat v současné vypjaté situaci při jednáních s EU a MMF o uvolnění dalších finančních prostředků pro Řecko."  

Dohoda by měla být podepsána příští úterý. Projekt byl projednán v Moskvě během rozhovorů premiéra Alexise Tsiprase a ministra energetiky Panagiotise Lafazanise s ruským prezident Putinem.  

Podle sobotního vydání řeckého hospodářského týdeníku Agora kabinet v Aténách sází na smlouvu s Ruskem. "Vláda doufá, že prostřednictvím Kremlu získá tak potřebné finanční prostředky. Takto chce jednání s evropskými partnery (ohledně další půjčky) přesunout na červen," píše Agora.

Podle nejmenovaného vysoce postaveného zástupce řeckého ministerstva financí, na kterého se v pátek odvolávala agentura Reuters, musí řecká vláda využít posledních zbytků hotovostních rezerv, aby byla schopna na konci tohoto měsíce vyplatit důchody a mzdy státních zaměstnanců. (Zdroj: byznys.ihned.cz)

Tagy článku