Řecký prezident obvinil Turecko s "obchodování s otroky"

Řecký prezident obvinil Turecko s &quote;obchodování s otroky&quote;
18 / 01 / 2016, 14:30

Řecko odmítá přispět turecké vládě na pomoc uprchlíkům, protože ta prý neplní svoje závazky vůči EU.

Řecký prezident Procopios Pavlopoulos prohlásil, že se turecká vláda aktivně podílí na uprchlické krizi tím, že podporuje "obchod s uprchlíky." Stejně jako Pavlopoulos i konzervativní politici vznáší na adresu Ankary závažná obvinění z "pletichaření v novodobém obchodu s otroky."

Prezident doslova uvedl:"Já se opravdu velmi obávám, že turečtí pašeráci mají podporu vládních úřadů. Zejména pobřežní stráž předstírá, jako by se jí problém vůbec netýkal." O problému chce jednat ve středu v Berlíně i s německou kancléřkou Merkelovou a tvrdí, že pro svoje obvinění má důkazy. Informaci zveřejnil server sueddeutsche.de

Turecko nedodržuje dohodu s EU. Do Řecka dorazilo dalších 9900 běženců.

Řecko přispěje svým dílem z celkoví částky tří miliard eur na pomoc uprchlíkům pouze v případě, že si "Turecko bude plnit svoje závazky, což doposud nečinilo." Zatímco přímo z rozpočtu EU se má vyplatit půl miliardy eur, unijní státy mají ze svých národních rozpočtů uhradit zbývajících 2,5 miliardy eur. Řecký premiér Alexis Tsipras už hovořil o stejném problému se svým tureckým protějškem Ahmetem Davutoglem.

I přes zimní počasí a vichřice v Egejském moři nepolevuje příliv uprchlíků do Řecka. Jenom v pondělí bylo z přístavu v Pireu převezeno na pevninu 2400 nových uprchlíků. 

Pracovníci humanitárních organizací byli obviněni z pašování migrantů na Lesbosu

 

Tagy článku