Red Hat představil další vylepšení inteligentního operačního systému RHEL

Red Hat představil další vylepšení inteligentního operačního systému RHEL
12 / 08 / 2019, 07:45

Red Hat, přední světový poskytovatel řešení založených na open source technologiích, v květnu oznámil všeobecnou dostupnost inteligentního operačního systému Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 8, určeného pro rozmanité typy nasazení v rámci podnikových informačních systémů. RHEL 8 je moderní open source operační systém určený pro hybridní cloud. RHEL 8 je vhodný jak pro soukromá podniková datová centra, tak i pro běh na infrastruktuře veřejného cloudu. Nový RHEL pomáhá organizacím splnit nejen provozní požadavky moderních datových center, ale také potřeby rostoucí zátěže například u umělé inteligence a internetu věcí.

Práce na systému RHEL 8 dále pokračují rychlým tempem a už nyní, cca dva měsíce po uvedení verze 8, Red Hat oznamuje dostupnost beta verze systému RHEL 8.1. Tato aktualizace přináší několik zásadních vylepšení v podobě zlepšení možností správy, nových zabezpečovacích prvků nebo nástrojů pro zvýšení vývojářské produktivity. Zveřejněná verze rovněž obsahuje aktualizované ovladače s novými funkcemi a opravy chyb pro podporované hardwarové platformy.     

Mezi zásadní novinky v RHELu patří zmíněné vylepšené možnosti správy. „Webová konzole Red Hat Enterprise Linuxu nyní podporuje detailnější konfiguraci pravidel firewallu a systémových služeb, mezi které se například řadí lepší konfigurace zón firewallu, filtrování protokolů v závislosti na službách, nebo filtrování síťových služeb na základě metadat jako název a stav služby,“ uvádí Luděk Šmíd, senior manažer brněnského vývojového centra Red Hat, které je největším vývojovým centrem společnosti na světě. „Kromě toho, pro virtuální stroje běžící na systému RHEL 8.1 Beta lze nyní pomocí webové konzole importovat existující obrazy QCOW, spravovat různé typy datových úložišť, upravovat konfiguraci automatického spouštění a alokace paměti a také pozastavit a znovu spouštět existující virtuální stroje.“

Rozšířené zabezpečení

Bezpečnost je i nadále významným prvkem systémů RHEL, a RHEL 8.1 Beta přidává nové profily pro SELinux zaměřené na kontejnery. S touto novou funkcí je možné vytvářet více přizpůsobené bezpečnostní zásady a tím docílit lepší kontrolu nad přístupem kontejnerů ke zdrojům hostitelského systému, jako například k úložišti, hardwarovým prostředkům a síti. Zákazníci tak mohou efektivněji ochránit svou kontejnerovou platformu vůči problémům v oblasti zabezpečení a snáze dosáhnout a zachovat soulad s předpisy. Správci mohou pomocí nového seznamu povolených aplikací rovněž mnohem přesněji zvolit, které aplikace je možné v systému spouštět. Tato funkce omezuje potenciální riziko spouštění neznámých nebo nedůvěryhodných aplikací. Kromě toho se bude systém RHEL 8.1 Beta používat při certifikačním procesu pro FIPS-140 a Common Criteria.

Vývojářská produktivita

Systém RHEL 8.1 si klade za cíl podpořit vývojářskou produktivitu a současně omezit možné odstávky systému, a k tomu přináší několik nových verzí vývojářských nástrojů, aplikačních prostředí a programovacích jazyků. Tyto balíčky lze získat prostřednictvím nástroje yum a jsou součástí všech předplatných systému Red Hat Enterprise Linux.

Systém RHEL 8 zavedl komponentu Image Builder, která umožňuje vytvářet vlastní obrazy systému v různých formátech. V systému RHEL 8.1 Beta se nástroj Image Builder dočkal rozšíření a podporuje další konfigurační možnosti pro přidávání uživatelů a SSH klíčů. Byla rovněž přidána podpora pro nové formáty, které podporují cloudové platformy jako Google Cloud Platform a Alibaba Cloud. Společně s těmito novinkami nyní systém RHEL 8.1 Beta podporuje všechny důležité cloudové infrastrukturní platformy jako AWS, Microsoft Azure, OpenStack a VMWare.

Výkon

„S každou novou verzí systému RHEL chceme ještě více zvýšit jeho výkon,“ dodává Luděk Šmíd. „Se systémem RHEL 8.1 Beta chceme tohoto cíle dosáhnout pomocí klíčových nástrojů jako eBPF, jenž představuje rozšířenou verzi filtru Berkeley Packet a řeší složité problémy se sítí, a XDP (eXpress Data Path - dostupný jako Tech Preview).“

Během testování této beta verze Red Hat přijímá a zpracovává ohlasy od uživatelů. Úplný seznam nových funkcí, vylepšení a oprav je dostupný v poznámkách k vydání, přičemž zákazníci a partneři s aktivním předplatným mají přístup k platformě Red Hat Enterprise Linux 8.1 Beta již dnes, a vývojáři si ji mohou stáhnout ze stránek Red Hat Developer.

-

 

 

 

Tagy článku

-->