Ředitel nadace Generace 21: Při výběru uprchlíků jsme neudělali zásadní chybu

Ředitel nadace Generace 21: Při výběru uprchlíků jsme neudělali zásadní chybu
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: uprchlíci
20 / 04 / 2016, 18:15

Ředitel nadace Generace 21 Jan Talafant, která přivážela křesťanské uprchlíky z Iráku, řekl, že při výběrů migrantů neudělali zásadnější chybu.

Jan Talafant, ředitel nadace je rozčarovaný z toho, jak skončil projekt přesídlení křesťanských uprchlíků na území České republiky. Ukázalo se, že část uprchlíků jsou ve skutečnosti ekonomičtí migranti mířící ,,za lepším" do Německa. Přesto si Talafant nepřipouští, že by on či nadace udělaly při přesídlování závažnější chybu.

Původní cíl nadace přesunout 153 křesťanských uprchlíků do ČR se nezdařil. Ukázalo se, že část z nich brala naši zemi jako ,,přestupní stanici" do Německa. Ministr vnitra Milan Chovanec proto promptně činnost projektu zastavil, protože nesplnil svůj účel - dopravit všechny křesťanské uprchlíky do ČR. 

Talafant větší chybu ze strany nadace odmítá:

,,Myslím, že jsme neudělali žádnou zásadnější chybu. Mluvil jsem s odborníky na Blízký východ a oni říkali, že i kdyby se tomu věnovalo desetkrát tolik peněz a desetkrát tolik času, tak by byl výsledek zhruba stejný. Není možné předvídat, jak ti lidé budou reagovat na úplně jinou situaci."

Organizace se chce dál starat o ty uprchlíky, které jsou v současné době na území ČR, a to minimálně první rok, jak bylo původně v plánu. Poslání nadace tak podle Talafanta neskončilo, i když byl projekt zastaven. Vyloučit se ale prý nedá ani odchod dalších rodin z ČR. Nemyslí si však, že by mělo dojít k ,,dominovému efektu":

,,Určitým způsobem nastala řetězová reakce, takže u některých jedinců to vyloučit úplně nemůžeme. Teď tomu ale nic nenasvědčuje až na výjimku snad jedné osoby, která je ve velmi špatném psychickém stavu. Ostatní jsou ale spokojení, děti chodí do školy a já osobně v tuto chvíli takové obavy nemám."

Na začátku dubna se rozhodla náhle opustit ČR skupina 25 uprchlíků z Okrouhlíku u Jihlavy. Plánovala odjet do Německa, ale na hranicích byla zadržena. 

Zdroj: rozhlas.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace