Ředitel Orientálního ústavu Ondřej Beránek islámu nerozumí. Bohužel

Ředitel Orientálního ústavu Ondřej Beránek islámu nerozumí. Bohužel
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: islám
14 / 04 / 2016, 16:15

V pořadu ,,Interview ČT24 vystoupil jako host ředitel Orientálního ústavu AV ČR Ondřej Beránek. Kritické pasáže na adresu islámu se snažil spíše zamluvit.

Ve včerejším pořadu ,,Interview ČT24 vystoupil ředitel Orientálního ústavu AV ČR Ondřej Beránek. V některých pasážích předvedl typické ,,klanění se" před islámem, zvláště u citací, jež jsou zmíněné v Koránu a které jsou nenávistného charakteru a útočí proti nevěřícím. Beránek je bohužel typickým představitelem ,,hyperkorektního" vykladače islámu, který jeho negativní stránky přehlíží a snaží se je ,,přebít" těmi pozitivními, aby nebyl nařčen z náboženské netolerance.

Zaujaly mne některé body, kde Beránek nebyl schopen dát moderátorce jasnou a srozumitelnou odpověď a snažil se lavírovat. Očekával bych u našeho předního orientalisty, že naopak podrobí sporné aspekty islámu a pasáže Koránu objektivní kritice. To se ale nestalo.

Zaprvé Beránek míní, že existuje mnoho ,,různých islámů" a jeho vykladačů. Islám je ovšem pouze jeden, a je buď vykládán radikálně, nebo umírněně.

Právě z umírněného výkladu islámu však postupně ,,bobtná" extrémní prvoforma islámu" a každý muslim, který o sobě říká, že je umírněný, se může teoreticky stát v pozdějším stadiu islamistou. Mimochodem vůdce Islámského státu Abú Bakr Bagdádí býval také ,,umírněným muslimem" s krátkým vousem a nyní je na seznamu nejhledanějších teroristů, který páchá zvěrstva ve jménu islámu.

Další příklady ,,umírněnosti" jsou známy. V minulých dnech došlo k vraždě bangladéšského studenta, který bylo dpůrcem Islámského státu. Byl zavražděn ,,umírněnými" muslimy, kteří neprošli žádnými vojenskými cvičeními IS, ani se v žádné teroristické organizaci neangažovali. Nedošlo tedy k jejich radikalizaci. Přesto vraždili. Dobře známý je pak případ skotského trafikanta - muslima, který popřál veselé Velikonoce křesťanům. O pár hodin později byl nalezen mrtev. Kdo vraždil? Přece ,,umírněný" muslim.

Zadruhé Beránek v rozhovoru řekl, že většina muslimů Korán nečte. To je další mýlka. Korán je povinnou ,,literaturou" pro každého muslima. Nemusí jej znát nazpaměť a číst do konce, ale říkat, že většina muslimů Korán nečte, je hloupost.

Zatřetí na otázku nerovnocennosti muslimských žen s muži odpověděl ředitel Orientálního ústavu vyhýbavě a srovnával tento aspekt s ortodoxním judaismem, kde podle něho trvalo také dlouho, než se došlo k rovnoprávnosti. Jaká je ale skutečnost? Islám nechápe ženy jako rovnoprávné muslimským mužům. Dokonce je z podstaty antiženský. Podle Koránu si Bůh vybral ženu jako toho silnějšího a tím pádem na ženu zbylo postavení, které je podřadné. V mnoha dalších ohledech (např. výpověď u soudu, kde mají ženiny výroky poloviční hodnotu a mnohé další) se ženské slovo nebere vážně. Navíc i v našich mešitách dochází ke kázáním, kde imámové vyzývají k tomu, aby neposlušné ženy byly bity.

Hlavním problémem je ale to, že Ondřej Beránek nehohovořil o islámu jako o ideologii, ale pouze náboženství tak, jak se o něm v mainstreamových médiích většinou referuje. Snažil se před nepříjemnými otázkami moderátorky vyhýbat a ukazovat jiné příklady z jiných náboženství. Bohužel Beránek chápe islám pouze jako náboženství a nikoliv jako doktrinální ideologii, která prostupuje celým člověkem, který jej vyznává, a celou společností. Právě to z něho dělá pro Evropu potenciální hrozbu. 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.