Ředitel Státní energetické inspekce se obává kontrol překompenzace

Ředitel Státní energetické inspekce se obává kontrol překompenzace
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0)
07 / 02 / 2018, 16:30

Po více jak třech letech ve funkci ústředního ředitele Státní energetické inspekce se Pavel Gebauer snaží hledat jiné angažmá a účastní se nejrůznějších výběrových řízení. Státní energetickou inspekci přitom v loňském roce určili jako orgán, který bude provádět kontroly tzv. překompenzace podpory obnovitelným zdrojům energie. Tento orgán by měl mimo jiné rozhodovat i o případném vracení podpory ze strany výrobců z těchto zdrojů.

Pavel Gebauer se v tomto a loňském roce účastnil minimálně dvou výběrových řízení, a to na pozici člena Rady Energetického regulačního úřadu a na pozici náměstka ministra průmyslu a obchodu. Ani v jednom výběrovém řízení neuspěl. Jeho přihlášení do těchto výběrových řízení však může znamenat pouze jedno. Pavel Gebauer se zalekl nových kompetencí, které inspekci v loňském roce schválila vláda ČR na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu.

psali jsme: ,,Překvapení" pro spotřebitele. Rada Energetického regulačního úřadu přichystala kontroverzní opatření

Státní energetická inspekce se má nově zabývat problematikou kontroly tzv. překompenzace čerpaných dotací na obnovitelné zdroje energie. K provedení těchto kontrol se zavázala Česká republika v rámci povolovacích řízení na vyplácení podpory obnovitelných zdrojů před Evropskou komisí. Původně se počítalo s tím, že by kontroly překompenzace vykonávala státní akciová společnost OTE. Proti tomu se zvedla vlna nevole ze strany jiných státních úřadů, které upozorňovaly na to, že OTE není orgánem státní správy, proto nemůže tuto kontrolu provádět.

Kontroly překompenzace včetně případného vrácení nadbytečně čerpaných dotací jsou dalším krokem proti štědře nastaveným podporám výkupu energií z obnovitelných zdrojů. Nejedná se přitom o jednoduchou záležitost. Jednak nemá doposud Státní energetická inspekce příslušnou zákonnou kompetenci, ale kromě toho jde o velmi složitou technickou i právní problematiku. Kontroly musí být přitom provedeny do konce r. 2019 pro energetické zdroje uvedené do provozu do r. 2010, což je naprostá většina. V roce 2011 došlo k masivnímu snížení výkupních cen pro tyto zdroje.

psali jsme: Alena Vitásková: Praktiky energetické lobby označuje za mafiánské i BIS

Státní energetická inspekce plní doposud zejména úkoly spojené s oblastí hospodaření s energií. Pavel Gebauer je v jejím čele od září 2014. Předtím od roku 2006 působil na Ministerstvu průmyslu a obchodu, kde od července 2012 zastával pozici ředitele sekce energetiky.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Autor: Veronika Petrová

 

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace