Ředitel Vězeňské služby ČR Petr Dohnal – elektronické náramky a přeplněnost věznic

Ředitel Vězeňské služby ČR Petr Dohnal – elektronické náramky a přeplněnost věznic
18 / 10 / 2018, 17:30

Během Future Forces Fora poskytl Security Magazínu exkluzívní rozhovor také generální ředitel Vězeňské služby ČR, generálmajor Petr Dohnal. Dopadení původců atentátu na české vojáky v Afghánistánu označil za významný signál a hodnotí je pozitivně. Na veletrhu se Vězeňská služba věnuje v první řadě krátkým palným zbraním, protože schválila koncept přezbrojení právě v této oblasti. Od projektu elektronických náramků si slibuje především snížení počtu věznů a naději pro trestané osoby vyhnout se „kriminální infekci“ věznic. Za největší problém současného českého vězeňství označil přetrvávající přeplněnost věznic.

  • Pane řediteli, co říkáte dopadení původců atentátu na české vojáky v Afghánistánu?

Já to vnímám velice pozitivně. Musím říci, že to je významný signál, že naši čeští vojáci jsou schopni identifikovat pachatele a následně i ty pachatele takovéhoto brutálního útoku dopadnout. Takže já se skláním před našimi vojáky a jak jsem říkal, hodnotím to velice dobře.

  • Co vás osobně nejvíce na letošním Future Forces Foru zaujalo?

Já nechci hodnotit konkrétní věc, konkrétní zbraňový systém, konkrétní komoditu, protože bych mohl na někoho zapomenout a upozadit ho, což nechci. Chci říci, že akce tohoto typu je podle mého názoru velmi významná jak pro zbrojaře jako takové, tak i pro nás, pro příslušníky ozbrojených a bezpečnostních sborů. Vidíme různé nové technologie, různé nové zbraňové systémy a samozřejmě další zařízení, které slouží pro zajištění a udržení bezpečnosti v České republice, a to je, myslím, dobře. Já možná zmíním, že Vězeňská služba schválila koncept přezbrojení krátkých palných zbraní, takže my se zde zaměřujeme především na toto.

  • Jak zatím, pane řediteli, fungují elektronické náramky?

Otázka na elektronické náramky by měla směřovat spíše na ředitelku Probační a mediační služby, která má tyto náramky v gesci. Já mohu obecně za Vězeňskou službu říci, že spuštění projektu elektronických náramků vnímáme velice pozitivně a slibujeme si od toho snížení počtu vězňů, kteří nastoupí do výkonu trestu. Protože ze své zkušenosti víme, že v případě řady lidí, kteří nastoupí do výkonu trestu, může fungovat určitá kriminální infekce, a z potenciálně i relativně slušného člověka, který projde vězením, po návratu už ten slušný člověk úplně nemusí být. Takže já si od elektronických náramků slibuji i to, že řada lidí nebude mít tu negativní zkušenost s výkonem trestu. Zůstane jim zachována práce, zůstane jim zachována rodina, osobní vztahy, a to jsou přesně ty atributy, které ve výkonu trestu často ztrácí.

Psali jsme: Probační služba uzavřela se SuperCom smlouvu na náramky pro vězně

  • A poslední otázka. Pane řediteli, co trápí české vězeňství v současné době nejvíce?

Já musím říci, že česká Vězeňská služba, české vězeňství udělalo v uplynulých několika letech obrovský kus dobré práce. Málokdo by čekal od Vězeňské služby, že bude tím sborem, který bude i pomáhat, ale je to tak. Vězeňská služba je dnes často vidět v různých krajích, pomáhá městům, pomáhá ve školkách, naši vězni opravují či vyrábějí hračky pro dětské domovy, pro sociálně slabé rodiny. A jak jsem říkal, jsme vidět. Jsme vidět v tom dobrém slova smyslu, za což jsem velice rád. Pokud se mě ptáte, co trápí české vězeňství, tak je to stále samozřejmě určitá přeplněnost českých věznic. Ty jsou opravdu stále přeplněné, stále plné, a my, abychom mohli dobře pracovat s vězněnými osobami, tak potřebujeme více prostoru.

Psali jsme: Nová koncepce vězeňství má snížit recidivu, která je v ČR 70 %

  • Děkuji za rozhovor, pane řediteli.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace