Referendum bude nevratnou životní volbou, varoval Cameron

Referendum bude nevratnou životní volbou, varoval Cameron
19 / 06 / 2016, 15:00

(ČTK) Londýn - Nadcházející referendum o budoucnosti Británie v Evropské unii bude životní volbou, po které již nebude možné změnit názor. V článku v dnešním vydání nedělníku The Sunday Telegraph to napsal premiér David Cameron, který setrvání Londýna v evropském bloku podporuje. Referendum se koná ve čtvrtek.

"Pokud se rozhodneme odejít z EU, tak odejdeme, a to se všemi následky, které budou mít dopad na každého v Británii. Pokud se rozhodneme odejít a když se to brzy ukáže jako velká chyba, nebude již možnost změnit názor," varoval Cameron. "Tak to je," řekl o referendu s tím, že výsledky budou neodvolatelné.

Cameron v článku uznává, že Evropská unie není bezchybná. Zároveň ale podle něj členství v EU symbolizuje základy "britskosti", jakými jsou nejen soucit či zúčastněnost, ale i skeptický náhled.

Kampaň odpůrců EU tvrdí, že referendum bude hlasování za demokracii, ale podle Camerona je už samotný plebiscit vrcholem demokracie, kterou představovala zavražděná poslankyně Jo Coxová. Dodal, že Coxová, kterou tento týden zabil vrah v jejím volebním okrsku, představovala to nejlepší z Británie, tedy slušnost a milosrdenství.

Britský ministr financí čeká po odchodu z EU propad hospodářství

 

Vystoupení Británie z Evropské unie by poškodilo hospodářství Spojeného království zřejmě více, než udávají vládní odhady. V rozhovoru s televizí ITV to dnes řekl britský ministr financí George Osborne. V Británii dnes po třídenním přerušení pokračuje kampaň před referendem o budoucnosti Británie v EU, příznivci i odpůrci setrvání země v unii ji pozastavili po čtvrteční vraždě britské poslankyně Jo Coxové.

"Ústřední odhad je, že náš hrubý domácí produkt (HDP) bude o pět až šest procent nižší. Osobně si myslím, že to může být mnohem horší," citovala Osborna agentura Reuters.

Ministr financí v květnu řekl, že po případném odchodu z evropského bloku očekává po dva roky o šest procent nižší výkon ekonomiky oproti tomu, jaký by byl, kdyby Británie odhlasovala setrvání v EU. Prohlásil také, že očekává prudký růst inflace a až o 18 procent snížení cen bytů a domů.

"Lidé už tak jednají. Nekupují domy, nepořizují si auta. Odkládají investice. To vše kvůli referendu. To je příchuť toho, co bude následovat," dodal.

Autor: ČTK

 

Tagy článku