Plebiscit o brexitu prý neplatí, ale nové referendum zřejmě nebude. Britská opozice se rozpadá.
Referendum není závazné
Londýn (ČTK) - Je referendum o EU právně závazné? Jednoduchá odpověď na tuto otázku zní Ne, napsal britský deník The Guardian. Britský premiér, který je proti brexitu, se teoreticky mohl rozhodnout vůli lidu ignorovat a o tématu hlasovat v parlamentu, kde by většina rozhodla o tom, že je třeba v Evropské unii zůstat. Proč? Protože parlament je svrchovaným orgánem a referenda obecně nejsou v Británii závazná.
Výjimkou bylo referendum o změně volebního systému v roce 2011, kdy existovala legislativa, která vládě nakazovala, že musí změnit příslušný zákon, aby byl zohledněn kladný výsledek tehdejšího hlasování. Žádné podobné ustanovení ale v případě referenda o EU neexistovalo.
Po ukončení hlasování je na premiérovi Davidu Cameronovi, aby rozhodl, kdy začít uplatňovat článek 50 Lisabonské smlouvy, který znamená formální oznámení rozhodnutí z EU odejít.
Někteří stoupenci brexitu tvrdí, že diskuse s ostatními členskými státy EU mohou začít neformálně, aniž by byl použit článek 50. Někteří z tohoto tábora rovněž argumentovali tím, že jen pouhá hrozba odchodu z EU po hlasování o brexitu stačí k tomu, aby byla mnohem snadněji vyjednána lepší smlouva mezi Londýnem a Bruselem. Ta by pak byla předložena voličům ve druhém referendu o členství v EU.
Premiéra rovněž nic právně nezavazuje k tomu, aby se začal řídit článkem 50 Lisabonské smlouvy. Teoreticky mohl ignorovat veřejnost a rozhodnutí o brexitu přehlížet. Cameron již nicméně několikrát slíbil, že se výsledkem hlasování bude řídit, uvedl The Guardian.
Konzervativní poslanec a bývalý ministr obrany Liam Fox zpochybnil, že by bylo nutné aktivovat padesátý článek Lisabonské smlouvy, který právně stanoví podmínky vystoupení. „Před referendem se namluvila spousta řečí, o nichž bychom se mohli znovu zamyslet. Aktivizace článku 50 je jedna z nich,” konstatoval Fox podle listu The Guardian. Před tímto krokem by podle něj bylo žádoucí věc promyslet. „Vláda by měla zvážit, o co chce vlastně usilovat a v jakém časovém rozpětí,” zdroj: novinky.cz
Britská opozice se rozpadá
Stínový ministr zahraničí britských labouristů Hilary Benn byl odvolán ze stínové vlády vůdcem Labouristické strany Jeremym Corbynem. Spory v opozici se stupňují po čtvrtečním referendu o členství Británie v EU, v němž zvítězili stoupenci brexitu.
Corbyn čelí tlaku stranických kolegů, včetně Benna, kvůli svému údajně nedostatečnému boji za setrvání Británie v unii. Dvě členky strany podaly již dříve návrh na hlasování o nedůvěře stranickému vůdci. Rezignovala i stínová ministryně zdravotnictví Heidi Alexanderová.
Podle zpráv z britského tisku Benn přesvědčoval ostatní stínové ministry, aby rezignovali, pokud by šéf strany Corbyn ignoroval výsledek hlasování o nedůvěře.
Skoro 60 procent Skotů požaduje samostatnost
Pro samostatnost Skotska je aktuálně 59 procent Skotů. Vyplývá to z průzkumu, který byl proveden po čtvrtečním referendu o členství Británie v Evropské unii, v němž zvítězil brexit. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na skotský list The Sunday Post. Podle průzkumu publikovaného britským listem The Sunday Times si samostatnost Skotska přeje 52 procent skotských voličů.
Petici pro nový plebiscit už podepsalo téměř 3 milionů Britů. Prý nemá šanci na úspěch
Již více než 2,7 milionu Britů podepsalo internetovou petici, která vyzývá k uspořádání nového referenda o členství země v Evropské unii. Britští poslanci jsou vzhledem k vysokému počtu signatářů nuceni alespoň zvážit debatu na toto téma. Podle mnoha politologů ale nemá petice šanci na úspěch, píše dnes zpravodajský server BBC News.
Tagy