Registrační značky na přání - už i FANT0MAS nebo 11111111

Registrační značky na přání - už i FANT0MAS nebo 11111111
Popisek: Ilustrační foto
04 / 01 / 2016, 19:00

První zájemci se dočkali registračních značek na přání. Za první pracovní den nového roku bylo podáno zhruba 800 žádostí

S novým rokem se naskytla majitelům vozidel možnost zažádat si o registrační značku na přání. Jen za dnešní den, který byl prvním, kdy bylo možné podat žádost osobně na úřadě, bylo podáno zhruba 800 žádostí. První české značky na přání bychom tak na českých silnicích mohli potkávat již koncem ledna.

Mezi nejpopulárnější znění patřila křestní jména a příjmení, názvy firem, číselné řady (např. 11111111, 22222222 apod.) Přidělena byla již také například značka FANT0MAS (s nulou místo písmena O).

V případě zájmu o značku na přání se zájemce musí dostavit na příslušný úřad obce s rozšířenou působností v místě registrace vozidla s žádostí, na které uvede údaje o své osobě a navrhované znění značky na přání. V případě přidělení navrhovaného znění a po zaplacení poplatku 5000 Kč za jednu tabulku (tj. 10 tisíc za automobil) obdrží značky do 15 dnů. Požadované znění značky na přání lze také rezervovat na dobu 3 měsíců za poplatek 500 Kč. V jednom okamžiku však lze mít pouze jednu rezervaci na fyzickou nebo právnickou osobu.

Značka na přání je přenositelná, její majitel ji tak bude moci použít na svůj jiný automobil, motocykl či moped, vždy ale pouze na jedno vozidlo. Značka je však vázána na konkrétní osobu, nelze ji tedy prodat jinému zájemci. Výměna poškozené tabulky za novou vyjde řidiče na 600 Kč. Při ztrátě či odcizení značky však náhradní tabulka vydávána nebude. Řidič si v takovém případě bude muset pořídit běžnou registrační značku, nebo si zaplatit novou značku na přání v jiném znění. Původní značka bude v registru z důvodu možnosti zneužití zablokována a ztratí platnost.

Odpovědi na často kladené otázky v problematice značek na přání naleznete zde.

Ministerstvo dopravy, Tomáš Neřold - vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.