Řekové přivítali prezidenta Obamu: "Yankees go home!"

Řekové přivítali prezidenta Obamu: &quote;Yankees go home!&quote;
Autor fotografie: Screenshot YouTube / RUPTLY
16 / 11 / 2016, 08:15

Proti přítomnosti hlavy Spojených států večer v centru řecké metropole protestovalo asi 7000 lidí.

Atény  (ČTK) - Americký prezident Barack Obama včera skončil návštěvu Řecka, kde se vyslovil ve prospěch "silné, jednotné a prosperující Evropské unie" a ujistil Řeky, že Spojené státy nadále považují NATO za pilíř jejich bezpečnosti.

 

Obama zároveň kritizoval ty země Severoatlantické aliance, které nevydávají na svou obranu dohodnutá dvě procenta svého hrubého domácího produktu. Podle amerického prezidenta by to měly dokázat, když toto významné kritérium splňuje zrovna Řecko, které je přitom v ekonomické krizi.

Jeho dvoudenní návštěvu provázela přísná bezpečnostní opatření mimo jiné kvůli protestům, které večer zasáhly Atény. Během schůzky s prezidentem Prokopisem Pavlopulosem se šéf Bílého domu vyslovil ve prospěch "silné, jednotné a prosperující Evropské unie" a ujistil Řeky, že Spojené státy nadále považují NATO za pilíř jejich bezpečnosti.

Podle agentury AP tak Obama patrně reagoval na slova nově zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa, jenž během předvolební kampaně hovořil o tom, že Amerika Evropu opustí, pokud evropské státy NATO nebudou spravedlivě přispívat do aliančního rozpočtu.

 

V ulicích řecké metropole bylo podle agentury AP nasazeno na 5000 policistů a Obamu doprovázelo mimo jiné 300 příslušníků jeho ochranky. Vyhlášen byl zákaz demonstrací v centru Atén a poblíž luxusního přímořského hotelu, kde bude Obama nocovat.

Zhruba 3000 anarchistů vyrazilo na pochod směrem k americkému velvyslanectví. Jejich demonstraci provázely jen drobné potyčky. Vlastní protestní akci uspořádali také řečtí komunisté. Demonstranti třímali transparenty s nápisy: "Nepotřebujeme protektory" nebo "Yankees go home" (Američané, jděte domů).

 

Tagy článku