Reportér BBC vypovězen ze Severní Korey

Reportér BBC vypovězen ze Severní Korey
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Severní Korea
09 / 05 / 2016, 18:45

Stalinistickému režimu se nelíbil obsah natočeného materiálu.

Britský reportér stanice BBC Rupert Wingfield-Hayes byl totalitním režimem vyhoštěn ze země. Severní Korey se nelíbil obsah reportáží, které reportér operující i v Tokiu, na území stalinistického skanzenu točil. Předtím byl Wingfield-Hayes i s dalšími členy svého štábu na tři dny zadržen.

Reportér byl zadržen v pátek, když už se chystal k odjezdu ze Severní Korey. Spolu s ním policie držela tři dny i produkční a kameramana. Podle BBC byl Wingfield-Hayes podroben osmihodinovému výslechu. Na jeho konci byl pak přinucen učinit prohlášení, které mluví příznivě pro severokorejský režim. Následně pak novinářské trio deportovali policisté na letiště v Pchjongjangu, odkud odletěli domů.

Jako důvod zadržení severokorejské agentury uvedly fakt, že reportér ,,překrucoval" fakta, mluvil ,,špatně" o severokorejském režimu a zpochybňoval vedení státu. K tomu režimem ovládané agentury poznamenaly, že Wingfield-Hayes napsal omluvu, načež byl i se štábem vyhoštěn ze Severní Korey, a nebude již nikdy moci navštívit tuto zemi.

Wingfield-Hayes později řekl, že jeho zpráva byla zmanipulována a vše na něho bylo ,,narafičeno" severokorejským režimem. Zadržení britského novináře zřejmě souvisí se sjezdem Korejské strany práce, který se manifestačně sešel po 36 letech. Podle západních médií je při těchto akcích režim vždy nervózní a reaguje ještě více podrážděně na slova kritiky na svou adresu.

 

Zdroj: foxnews.com 

Tagy článku