Autor fotografie: Boeing|Popisek: F-15
Skupina republikánských zákonodárců tlačí Bílý dům ke schválení prodeje stíhaček do Bahrajnu, Kuvajtu a Kataru a otevírá diskuzi o tom, proč to trvá tak dlouho.
Prodeje stíhaček čekají již déle než dva roky, ale Bílý dům stále nedovolil další kroky. Zpoždění je spojeno s obavami Izraele, že jeho kvalitativní vojenská převaha v regionu by díky schválení prodeje mohla být narušena. Členové Kongresu mají obavy o dopady takových prodejů v tomto regionu.
Předseda zahraničních vztahů amerického Senátu Bob Corker řekl v úterý, že očekává, že Bílý dům povolí prodeje letadel do všech tří zemí, po uzavření jednání o novém balíčku (MOU) pomoci Izraeli v hodnotě 30 miliard dolarů, na základě memoranda o porozumění podepsaného v roce 2007 mezi USA a Izraelem.
Corker podporuje prodej stíhačů v souladu se summitem Rady pro spolupráci v Zálivu z roku 2015, který přinesl prohlášení o hlubších vazbách mezi USA a jejich spojenci v Perském zálivu, a doufá, že jakmile bude dokončena dohoda USA s Izraelem, nebude nic bránit prodeji zbraní do arabských zemí.
Republikáni sepsali dopis adresovaný ministru zahraničí Johnu Kerrymu, ve kterém tvrdí, že toto nepřijatelné zpoždění v dodávkách zbraní blízkovýchodním spojencům podkopává vztahy mezi USA a jeho spojenci v regionu, kteří jsou důležití pro mezinárodní boj s Islámským státem.
Katar chce nakoupit až 72 kusů F-15E Strike Eagle, Kuvajt 28 kusů F-18E Super Hornet - oba stroje od Boeingu, Bahrajn pak údajně 18 strojů F-16 od Lockheed Martin.
Z uvedených počtů jasně vyplývá, jak je dokončení prodejů důležité pro firmu Boeing, která by tak prodala velké množství strojů a nemusela by tedy zastavovat linku na F-15.
Vzhledem k dodávkám F-35 do Izraele by mohli izraelští lobisté v Kongresu a Senátu tyto prodeje přestat blokovat, i díky převaze strojů páté generace nad generací čtvrtou.
Psali jsme: F-35 vs F-15E dopadlo nečekaným výsledkem 8:0 pro podceňovaný stíhač
Zdroj: Defense News