Republikáni tlačí na prodej stíhaček arabským zemím

Republikáni tlačí na prodej stíhaček arabským zemím
Autor: Boeing|Popisek: F-15
13 / 07 / 2016, 13:00

Skupina republikánských zákonodárců tlačí Bílý dům ke schválení prodeje stíhaček do Bahrajnu, Kuvajtu a Kataru a otevírá diskuzi o tom, proč to trvá tak dlouho.

Prodeje stíhaček čekají již déle než dva roky, ale Bílý dům stále nedovolil další kroky. Zpoždění je spojeno s obavami Izraele, že jeho kvalitativní vojenská převaha v regionu by díky schválení prodeje mohla být narušena. Členové Kongresu mají obavy o dopady takových prodejů v tomto regionu.

Předseda zahraničních vztahů amerického Senátu  Bob Corker řekl v úterý, že očekává, že Bílý dům povolí prodeje letadel do všech tří zemí, po uzavření jednání o novém balíčku (MOU) pomoci Izraeli v hodnotě 30 miliard dolarů, na základě memoranda o porozumění podepsaného v roce 2007 mezi USA a Izraelem.

Corker podporuje prodej stíhačů v souladu se summitem Rady pro spolupráci v Zálivu z roku 2015, který přinesl prohlášení o hlubších vazbách mezi USA a jejich spojenci v Perském zálivu, a doufá, že jakmile bude dokončena dohoda USA s Izraelem, nebude nic bránit prodeji zbraní do arabských zemí.

Republikáni sepsali dopis adresovaný ministru zahraničí Johnu Kerrymu, ve kterém tvrdí, že toto nepřijatelné zpoždění v dodávkách zbraní blízkovýchodním spojencům podkopává vztahy mezi USA a jeho spojenci v regionu, kteří jsou důležití pro mezinárodní boj s Islámským státem.

Katar chce nakoupit až 72 kusů F-15E Strike Eagle, Kuvajt 28 kusů F-18E Super Hornet - oba stroje od Boeingu, Bahrajn pak údajně 18 strojů F-16 od Lockheed Martin.

Z uvedených počtů jasně vyplývá, jak je dokončení prodejů důležité pro firmu Boeing, která by tak prodala velké množství strojů a nemusela by tedy zastavovat linku na F-15.

Vzhledem k dodávkám F-35 do Izraele by mohli izraelští lobisté v Kongresu a Senátu tyto prodeje přestat blokovat, i díky převaze strojů páté generace nad generací čtvrtou.

Psali jsme: F-35 vs F-15E dopadlo nečekaným výsledkem 8:0 pro podceňovaný stíhač

Zdroj: Defense News

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace