Republikánský kandidát Donald Trump začal být nebezpečný. Kvůli výrokům o muslimech roste jeho popularita

Republikánský kandidát Donald Trump začal být nebezpečný. Kvůli výrokům o muslimech roste jeho popularita
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Republikánský kandidát Donald Trump
11 / 12 / 2015, 19:30

Trump má na celostátní úrovni pro primární volby podporu 35 procent republikánských voličů.

Podle průzkumu veřejného mínění, který zadalo NBC News spolu s Wall Street Journalem, více republikánských voličů s návrhem na odmítnutí vstupu muslimů do Spojených států souhlasí, než jej odmítá. V anketě listu New York Times, zveřejněné ve čtvrtek, má realitní magnát Trump na celostátní úrovni pro primární volby podporu 35 procent republikánských voličů. Průzkum též ukázal, že sedm z deseti voličů republikánů pro primární volby věří, že je Trump vhodný pro boj s hrozbou terorismu a čtyři z deseti jsou „přesvědčeni“, že by dokázal na hrozbu reagovat.

Demokratická kandidátka na post amerického prezidenta Hillary Clintonová odsoudila chování Donalda Trumpa a nazvala jej ostudným a nebezpečným. „Nemyslím si, že je zábavný,“ řekla Clintonová, která svůj útok na republikánského miliardáře pronesla ve čtvrteční televizní talkshow Setha Meyerse a sklidila za něj bouřlivý potlesk publika. V souvislosti s útoky islámských extremistů v Paříži a kalifornském San Bernardinu vyzval Trump k dozoru nad mešitami a zákazu vstupu muslimů do Spojených států. Zdroj: eurodenik.cz

Naopak americká novinářka Joy Overbecková se zastává Donalda Trumpa a jeho návrhu dočasně pozastavit přijímání muslimských uprchlíků do Spojených států. Na několika průzkumech veřejného mínění dokazuje, že islámský stát má podporu více muslimů, než jsme si ochotni sami připustit.

„Poslední průzkumy ukázaly, že polovina přicházejících muslimů podporuje IS. A to navzdory neustálému ujišťování Obamy, že islám je náboženstvím míru. Po teroristických útocích v Paříži čtvrtina muslimů ve Velké Británii zase podle jiného průzkumu, zveřejněném v deníku The Sun, sympatizuje s těmi, co odcházejí bojovat v barvách IS,“ poukazuje americká novinářka.

Ještě mnohem znepokojivější je průzkum realizovaný arabským zpravodajským serverem AlJazeera.net. Podle něj plných 81 % z více než 38 000 oslovených respondentů podporuje islámský stát. Na otázku, jestli schvalují krvavé výboje ISIS v regionu, odpověděli ano. "To samozřejmě ještě neznamená, že sami půjdou a někoho zavraždí. Ovšem tato pravděpodobnost je u nich rozhodně mnohem vyšší než u těch zbylých 19 %, kteří k ISIS nechovají žádné sympatie,“ konstatuje Overbecková. Kriticky se vyjadřuje také k americkým úřadům, které zajišťují bezpečnost země. S lehkou ironií americká novinářka poukazuje na to, že se uprchlíků ptají, jestli jsou teroristé či zda očekávají, že se jimi stanou. Zdroj: parlamentnilisty.cz

"V provedených průzkumech se američtí muslimové vyjadřují natolik nenávistně vůči USA, že je pro mě nepochopitelné, proč se nikdo nezabýval tím, odkud tato nenávist pramení. Dokud nebudeme schopni určit a pochopit, proč nás muslimové tolik nenávidí, potom pro nás představují bezpečnostní hrozbu. Naše země již nesmí připustit takové útoky lidí, kteí věří pouze v džihád a postrádají zdravý rozum a úctu k lidskému životu. Kdybych vyhrál prezidetnské volby, chtěl bych znovu vybudovat naši Velkou Ameriku." 

Tagy článku