Reuters: V zimě může v EU nastat blackout mobilních sítí

Reuters: V zimě může v EU nastat blackout mobilních sítí
Autor fotografie: Pixabay
30 / 09 / 2022, 13:30

Zdá se to být nemyslitelné, přesto možné. Agentura Reuters informovala, že v nadcházející zimě může dojít v EU k blackoutu mobilních sítí.

Je možné, aby došlo k blackoutu mobilních sítí během této zimy? Agentura Reuters uvedla, že pokud výpadky elektrické energie nebo energetické zásobování vyřadí klířové součásti mobilní sítě napříč regiony, může dojít k obávanému blackoutu. Ten potenciálně zvyšuje současně ruské rozhodnutí ve světle válečného konfliktu na Ukrajině pozastavit dodávky plynu evropským zemím, který jej mají řádně nasmlouvány. Tento fakt zvyšuje šanci na energetické výpadky.

Například ve Francii je situace horší o to, že několik jaderných elektráren je zavřeno z důvodu údržby. Telekomunikační sektor má tedy obavy z toho, že tuhá zima bude znamenat pro evropskou telekomunikační infrastrukturu vážný test a postaví jednotlivé společnosti i vlády před rozhodnutí, jak pokud možno zmírnit možné negativní dopady výše zmíněné hrozby. V současné době, chybějí v mnoha evropských zemích záložní systémy, které by dokázaly eliminovat výpadky elektrického proudu.

Podle agentury Reuters se telekomunikační společnosti ve Švédsku nebo Německu obávají toho, že může dojít k možnému nedostatku elektrické energie. Švédský telekomunikační regulátor PTS se snaží spolupracovat s jednotlivými operátory a dalšími vládními agenturami na přijetí takového řešení, které by riziko blackoutu eliminovaly.

Francie má přibližně 62 000 mobilních vysílačů, nicméně telekomunikační průmysl není schopen vybavit všechny antény novými bateriemi. V Německu se nachází 33 000 mobilních vysílačů a jeho nouzové energetické systémy jsou schopné podporovat jen malý počet mobilních vysílačů. Reuters uvádí, že evropské země zpravidla nemají generátory, které by dokázaly dát k dispozici elektrickou energii pro delší období.

V současné době má Evropa téměř půl milionu telekomunikačních vysílačů a většina je vybavena záložní baterií, které mají kapacitu okolo 30 minut, aby mohly fungovat mobilní antény. To nicméně zvyšuje šanci, že hrozba dojde svého naplnění. Pokud výpadky elektrického proudu nebo energetické zásobování vyřadí součásti mobilní sítě napříč regionem či regiony, může tak nastat dříve nepředstavitelné - blackout mobilních sítí.

Zdroj: Reuters


Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace