Review: Kansept Model 6 Knife Nebula Carbon Fiber Handle - kolibřík ze superoceli

Review: Kansept Model 6 Knife Nebula Carbon Fiber Handle - kolibřík ze superoceli
Autor fotografie: Redakce/Filip Klasna|Popisek: Kansept Model 6 Knife Nebula Carbon Fiber Handle
20 / 11 / 2023, 07:00

Na redakčním stole před sebou mám tmavě černou krabičku s dalším nožem čínské firmy Kansept. Společnost Kima Ninga, který stál I u vzniku známějšího Kizeru šlape na paty mnoha známým značkám a jejich nože se kvalitou mohou poměřovat se švýcarskou nebo americkou produkcí.

Jak je zvykem u čínských nožířů, je tu opět nůž s příběhem. Za designem řady Model 6 stojí bývalý policista Nick Swan, který navrhl Model 6 jako pracovní nůž, na který se dá spolehnout během každodenních úkolů a v krizovém případě i pro sebeobranu. Model 6 existuje v různých variantách provedení a tedy I v cela rozdílných cenových hladinách. Tentokrát krabička skrývá špičkový model s rukojetí z karbonu a čepelí ze superoceli CPM 20CV.

Kansept Model 6

CPM 20CV je martenzitická nerezová ocel s vysokým obsahem vanadu, chromu a uhlíku, což zajišťuje vynikající odolnost proti opotřebení a odolnost proti korozi. Používá se mimo jiné pro prémiové nože.

Složení oceli CPM 20CV:
1,9 % uhlíku - zlepšuje tvrdost a odolnost proti opotřebení/korozi
20 % chromu - pro pevnost v tahu a zachování hran a zvyšuje odolnost proti korozi a opotřebení
1% molybdenu - zvyšuje obrobitelnost a pevnost
4 % vanadu - zlepšuje odolnost proti opotřebení a kalitelnost
0,6% tungstenu - zlepšuje odolnost proti opotřebení a tvrdost

A výše uvedené složení má za výsledek jedinečné vlastnosti, kdy CPM 20CV disponuje vynikající retenci hran díky vysokému obsahu uhlíku, vanadu a chrómu. Zároveň disponuje vysokou odolností proti korozi díky vysokému podílu chromu.

Směs chromu, uhlíku a vanadu zajišťuje vysokou odolnost proti opotřebení. Zároveň je velmi tvrdá a tedy pokud dojde na broušení, nebude to úplně snadné. Některé oceli nabízejí velkou tvrdost a odolnost proti korozi, ale s nízkou houževnatostí. CPM 20CV má skvělou rovnováhu mezi odolností proti korozi, tvrdostí a houževnatostí, což je jeden z důvodů, proč je považována za „super ocel“.

Rozměr Modelu 6 předurčuje nůž jako správný “every day carry” nůž. Nebula Carbon navíc zaujme neobvykle barevnou střenkou nože, kdy karbon přitahuje pozornost díky divoké kombinaci modré, červené, černé a bílé barvy. A divoké barvy se hodí I v případě, že vám nůž někde vypadne. Tam kde by černý nůž jednoduše zmizel, Nebula Carbon září jako kolibřík.

Kansept Model 6

V otevřeném stavu měří Nebula 19 cm a délka ostří, které se vyklápí na keramickém kuličkovém ložisku je necelých 8 cm. Střenka nože je vybavena podlouhlým otvorem pro případné uchycení paracordu a mimo to i ocelovou sponou, aby vám nevypadl z kapsy.

Čepel z nože dostanete ven hned dvěma způsoby a to buď palcem pravé ruky díky Spydie otvoru v čepeli nože nebo ukazovákem pomocí Flipperu vyčnívajícího z profilu nože. Vzhledem k velikosti nože osobně preferuji spíše použití oné ploutvičky, než otvor v čepeli. Abyste nepřišli o prsty díky nechtěnému zavření nože, jsou nože Kansept Model 6 vybaveny pojistkou Linerlock v ocelovém rámu nože.

Povrchovou úpravu čepele Kansept označuje jako Black Stonewash. Ostří nože je v populárním tvaru tzv. ovčího kopýtka. Jak jsme již výše uváděli, ocel je velmi tvrdá a neměla by vyžadovat časté ostření. Pokud ale na to dojde, doporučuje se na Scandi výbrus vrcholový úhel 40 až 45 stupňů (stranový 20 až 23 stupňů).

Hodnocení

Nick Swan a Kanspet odvedli skvělou práci a vy za své peníze získáte pomocníka na mnoho let, nepřehlédnutelný nůž ze super oceli.

Plusy:

Ergonomický tvar zajišťuje pohodlný úchop
Ideální velikost every day cary nože
Super ocel CPM 20CV
Karbonová střenka

Mínusy:

Jednopolohová spona

Autorský komentář Filipa Klasny

Tagy článku