Autor fotografie: Ruské ministerstvo obrany|Popisek: Maskovaná Armata
Ruský přístup ke konvenční válce na zemi je ve svých nejhrubějších obrysech neměnný již od poloviny 30. let. Vítězství nad jakýmkoliv nepřítelem má zajistit početně nepřekonatelná masa tanků a obrněných vozidel, při jejíž tvorbě tamní průmysl vždy v první řadě dbal na poměr výkon/cena. Proto ruské tanky málo kdy byly těmi nejlepšími na světě, ale za to se vždy držely mezi top 5 a svou cenou a masovosti výroby byly a jsou v podstatě bezkonkurenční.
Psali jsme ještě o Armatě 4.5.2015 - Video: Armata bez maskování odhalena nebo Dá si Leopard 3 ruskou Armatu k snídani?
Na počátku roku 2015 ale došlo k události, o které se lze domnívat, že je pro tento trend zlomová. Tři hlavní bojové tanky ruské armády (T-72, T-80 a T-90), které byly vyvinuty ještě v dobách pozdního SSSR, začal nahrazovat principiálně nový tank Armata (spekuluje se, že mu bude přiřazena zkrátka T-14 nebo také T-99). A není to žádná hluboká modernizace původního konceptu, jako je T-90 ve vztahu vůči T-72, nýbrž jde o zcela nový přístup k věci, který si bere za úkol být nejlepším tankem světa po technické stránce.
Hned na první pohled je zřejmé, že se v ruské výrobě tanků něco děje: věž Armaty je prý bez osádky a díky své mimořádné „placatosti“ tak značně snižuje siluetu tanku. Podle informací, které přináší ruský portál Lenta.ru, na počátku tohoto roku ruská armáda obdržela již nejméně 20 těchto strojů. Jejích premiérou na veřejnosti se má stát letošní přehlídka ke dni vítězství, každoročně pořádaná na Rudém náměstí 9. května. Do té doby je přesná podoba tanku tajemstvím. K demonstracím praktických bojových schopností Armaty pak má dojit na podzim v Nižním Tagilu, tedy ve městě-kolébce současné ruské obrněné techniky.
Tank byl vyvíjen po dobu 5 let. Experti citování ruskou armádní televizi Zvezda uvádí, že jde zřejmě o dědice 15 let starého projektu tanku T-95. Dále redaktoři Zvezdy uvádí, že každý člen posádky tanku se nachází v zvláštním pancéřovaném oddělení. To má značně zvýšit jak šance lidí na přežití v případě úspěšného zásahu stroje, tak také zvýšit pravděpodobnost toho, že si stroj po zásahu uchová svou bojeschopnost. Tank je relativně lehčí než jeho předchůdci a se svými 50 tunami má také silnější pohon, což má zvyšovat jeho manévrovací schopností.
Pancíř tanku tvoří ocel, keramika a různého druhu slitiny. Přičemž ocel nové značky 44S-sv-Š má zvýšit odolnost tanku o 15% oproti původním druhům oceli. Dále má posádku tanku údajně bránit také nové reaktivní pancéřování zvané Afganit, které má zachytit protitankové střely již v 15-20 metrech od stroje a to do rychlosti 1700 metru za vteřinu. Již nyní se také prý podle Zvezdy plánuje modernizace tanku, kdy se na něm má objevit systém Zaslon, schopný zachytit střely s rychlosti až 3 000 metrů za sekundu.
Předpokládá se také moderní elektronické vybavení tanku, inspirované vybavením německého tanku Leopard 2A6. Armata má být jedinečná svým radiolokačním zařízením, převzatým od ruské stíhačky 5. pokolení T-50. Kanon 2A82 má 125 milimetrů a jeho vlastností údajně překonávají bojové charakteristiky německého 120 milimetrového kanonu z nejnovější modifikace Leopardu.
Výše uvedeným parametrům také odpovídá cena jeho vývoje. Vladimír Putin nedávno uvedl číslo 64 miliard rublů, což v době jeho vývoje v přepočtu činilo zhruba 30 miliard korun. Zvezda spekuluje o tom, že cena jednoho stoje dnes činí okolo 400 milionů rublů, což je více, než stojí výše zmíněná ruská stíhačka pátého pokolení Suchoj PAK FA T-50. I přes tuto cenu ruské ministerstvo obrany již dnes plánuje pořídit do roku 2020 dva tisíce tři sta těchto strojů. V kontextu stavby nové a extrémně veliké letadlové lodě a celkové modernizace veškeré výzbroje se tak zdá, že Rusko zvolilo za svou absolutní prioritu obnovení vojenské rovnováhy se zeměmi NATO a to nejenom v oblasti jaderných zbraní, ale i v kvalitě zbraní konvenčních.
Takto má tank Armata podle nejčastějších spekulací vypadat:
A zde jsou videa předvádějící bojové schopností nejnovějších modifikací dosavadní ruské špičky mezi tanky: