Revoluce v Saúdské Arábii? Ženy budou moci studovat a pracovat bez svolení muže

Revoluce v Saúdské Arábii? Ženy budou moci studovat a pracovat bez svolení muže
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: saúdské ženy
10 / 05 / 2017, 09:00

Chystá se v Saúdské Arábii revoluce v lidských právech žen?

Saúdskoarabská vláda plánuje dát ženám více osobní svobody, které se týkají jejich každodenního života. Záměr, o němž se dlouho v saúdskoaabské společnosti mluvilo, tak zřejmě vstoupí v platnost.

Je to také reakce na kritiku zejména lidskoprávních organizací, které poukazují na to, že žena má v podstatě velmi omezená práva ve srovnání se svým mužským protějškem a a nemůže například ani řídit auto. Saúdská Arábie patří k nejkonzervativnějším islámským státům, co se týče mužské a ženské segregace, kde má jednoznačně navrch muž. Bez něho se žena v Saúdské Arábii prakticky neobejde. 

Vláda Saúdské Arábie tak plánuje ženám umožnit studovat či pracovat, aniž by potřebovaly svolení svého muže. Možnost pracovat by se týkala jak státního, tak soukromého sektoru. Saúdskoarabská média nyní informovala o tom, ře král Salmán bin Abd al-Azíz vydal pokyn, který v praxi umožňuje ženám, aby mohli být více samostatné v osobním životě. Královo nařízení se například týče čerpání zdravotní péče bez souhlasu muže. Saúdskoarabské ženy by se rovněž mohly zúčastnit soudů například jako svědkyně bez souhlasu mužského zástupce.

Vláda konzervativního království chce nejnovějším nařízením zapojit více žen do pracovního procesu i z toho důvodu, že země bojuje s chronicky vysokým deficitem státního rozpočtu a padajícími cenami ropy. Proto také uvalila daň z přidané hodnoty ve výši 5%.

Trend, který má dát ženám více osobní svobody, začal v roce 2011, kdy se ženy začaly více zapojovat do veřejného života a mohly volit i v městských volbách. Dostaly rovněž svolení se zúčastnit poprvé olympijských her v roce 2012.

Minulý měsíc vyvolalo bouři nevole rozhodnutí, že Saúdská Arábie byla vybrána do komise OSN, která se zabývá ženskými právy. Lidskoprávním organizacím se nelíbilo, že práva žen má na půdě OSN hájit stát, která je de facto popírá.

psali jsme:

Saúdská Arábie bude v OSN hájit práva žen. Naprostá absurdita, protestují lidskoprávní organizace

 

Zdroj: independent.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.