Řidič v kradeném Fiatu marně ujížděl pražským policistům

Řidič v kradeném Fiatu marně ujížděl pražským policistům
30 / 08 / 2014, 05:45

 Recidivista se zákazem řízení se v kradeném vozidle snažil ujet smíchovským policistům

 V pátek 22. srpna, v půl třetí ráno, si v ulici K Barrandovu smíchovská policejní hlídka povšimla vozidla Fiat Dobló, jehož řidič poté, co spatřil policejní vozidlo, začal couvat směrem k čerpací stanici. To policistům přišlo podezřelé a rozhodli se řidiče zkontrolovat. Ten však reagoval tím, že sešlápl plyn a začal ujíždět. Nejprve směrem k rychlostní silnici R1, kde policisté vjeli do protisměru a snažili se řidiče zastavit, ten však poté prudce odbočil z ulice K Barrandovu do ulice U Náhonu, kde pokračoval směrem na Holyni. V ulici U Náhonu dostal řidič při manévru smyk a pak náhle ztratil kontrolu nad vozidlem. Následně se pokusil dvakrát akcelerovat, nicméně po chvilce svou snahu o ujetí vzdal, otevřel dveře, lehl si na silnici, zvedl ruce, překřížil nohy a zůstal ležet v tzv. poutací poloze.

Po několika minutách policisté zjistili, proč si pronásledovaný sám lehl do tzv. poutací polohy. Byla to totiž „známá firma“! Jedenatřicetiletý muž má s policisty bohaté zkušenosti. Jeho rejstřík trestů obsahuje téměř dvě desítky záznamů a celkem si tento muž odseděl už jedenáct let za mřížemi, a to převážně za majetkovou trestnou činnost.
Následnou lustrací v policejních evidencích policisté zjistili, že vozidlo je skutečně kradené a řidič má vyslovený platný zákaz řízení motorových vozidel. Zkouška na přítomnost drog v těle byla také pozitivní. Zasahující policisté proto muže zadrželi pro podezření ze spáchání trestného činu a převezli na místní oddělení k provedení potřebných úkonů.
"Jedenatřicetiletý muž tak bude v nejbližší době s největší pravděpodobností čelit obvinění ze spáchání hned tří trestných činů. A to ohrožení pod vlivem návykové látky, maření výkonu úředního rozhodnutí a také neoprávněné užívání cizí věci, za což mu hrozí tříletý trest odnětí svobody. Není však vyloučeno, že dojde ještě k překvalifikování jednotlivých skutků a zvýšení trestní sazby, a to zejména s přihlédnutím k jeho velmi pestré trestní minulosti" sdělila policejní mluvčí por. Mgr. Hana Jeřábková, DiS.

Zdroj: Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.