Riskne Babiš podporu své vlády okamurovci a komunisty? Napovědět může Zeman

Riskne Babiš podporu své vlády okamurovci a komunisty? Napovědět může Zeman
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Andrej Babiš
09 / 04 / 2018, 14:00

Po krachu jednání o společné vládě sociálních demokratů a hnutí ANO již mnoho možností pro Andreje Babiše nezbývá.

Sociální demokraté nakonec nesouhlasili s nabídkou premiéra v demisi Andreje Babiše, který jim nabídl pět křesel ve vládě a dvoustranná jednání rázně ukončili. Nejpravděpodobnější tak je, že sociální demokraté skončí v opozici, kde však budou těžko viditelní. Vstupem do vlády mohli alespoň ovlivnit vládní agendu, korigovat či dohlížet na Babišovy jednotlivé kroky. Navíc by si drželi větší mediální pozornost.

psali jsme: Hamáček se chová jako druhý vítěz voleb. Jeho požadavky na vládní zastoupení jsou mimo realitu

Pro Babiše je ukončení těchto jednání naopak velkou komplikací. Mnoho variant další vládní konstelace totiž nezbývá. Babiš se teoreticky může opřít o podporu okamurovců a komunistů, což ovšem ani v samotném hnutí ANO není preferovaná alternativa. Stejně jako předčasné volby, které si podle svých slov nepřeje ani Babiš, ani prezident Miloš Zeman.

Právě na něm bude do velké míry záviset další budoucí politický vývoj. Je teoreticky možné, že to může být Zeman, který odblokuje patovou situaci, která trvá již půl roku. Může totiž nakonec pověřit jiného představitele hnutí ANO sestavením vlády. Rázem by se tak vítěznému hnutí otevřelo mnoho možností, jak utvořit konečně funkční vládu.

psali jsme: Hamáček zvedá rukavici. Chce zachránit rozloženou ČSSD

Politické strany zastoupené v parlamentu dávají jasně najevo, že s trestně stíhaným premiérem by do koalice v žádném případě nešly. S jiným představitelem hnutí ANO by se už ovšem bavit mohly. Česká republika by tak mohla být svědkem polského modelu, kdyby vládu vedl například místopředseda Richard Brabec, kterého by z pozadí řídil právě Andrej Babiš. Je tak na hnutí ANO, jakou alternativu nakonec zvolí.

To, že Babiš bezprostředně po krachu jednání s ČSSD prohlásil, že chce konzultovat další vývoj se Zemanem, dokazuje, že samo hnutí ANO si není jisté, jak postupovat v ještě zamotanější situaci dál. Na duhou stranu je zřejmě,  že ze Zemana se tak nyní stává klíčový mocenskopolitický činitel, který může výrazně ovlivnit další politické směřování země. 

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace