Popisek: Ivo Rittig je považován za kmotra ODS.Vypracoval se na něj z prodavače v samoobsluze na rohu Štěpánské a Žitné
Lobbista Ivo Rittig podle soudu rozšířil svoje požadavky na protikorupční fond ohledně stažení tiskových zpráv, které ho spojily s kauzou předražených jízdenek. Žalobu vzal sice formálně z části zpět, když netrvá na zastavení zveřejňování příloh předchozího rozsudku, který jeho žalobu dříve zamítl, nyní ale žádá, aby fond tiskové zprávy nejen stáhl z webu, ale také dále nešířil ve sdělovacích prostředcích. Případ dnes začal znovu řešit Městský soud v Praze poté, kdy mu rozhodnutí kvůli formálním chybám vrátil po odvolání Rittiga vrchní soud.
Rittig chce odškodnění za údajně nepravdivé tvrzení fondu v tiskové zprávě z prosince 2011, že je s kauzou jízdenek spojený. Jednání fondu ho prý poškodilo v osobních i obchodních vztazích. Městský soud žalobu v červnu 2013 zamítl s tím, že fond prokázal pravdivost svých závěrů včetně propojení Rittiga s dopravním podnikem. Po právu tak prý použil ve spojení se slovem "pravděpodobně" tvrzení, že Rittig byl konečným příjemcem 17 haléřů za každý prodaný lístek MHD.
Soudce Tomáš Novosad na začátku dnešního jednání řekl, že se chce nyní věnovat procesním záležitostem a v případu zatím nerozhodne. Žádal hlavně po Rittigově advokátovi Vladislavu Jirkovi, aby upřesnil své požadavky. Podle soudce totiž sice vzal žalobu částečně zpět, nakonec ale chce prý víc. Předchozí nárok hovořil o odstranění dokumentů z konkrétních webových stránek, nyní ale žádá obecně jejich nezveřejňování, které se vztahuje i na sdělovací prostředky, jako je televize a rozhlas.
Advokát na požadavku trvá a lze podle něj takto rozhodnout. Zástupce Nadačního fondu proti korupci Petr Kočí žalobu odmítá. Lobbista, který má trvalé bydliště v Monaku, dnes stejně jako k předchozím jednáním nepřišel.
Novosad Rittigovu žalobu nakonec odročil na neurčito a zvažuje, že počká na vývoj v kauze předražených jízdenek. Rittig je v případu dopravního podniku obviněn, a to z praní špinavých peněz ve spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech. Spolu s ním čelí obvinění další čtyři lidé: jeho obchodní partner Peter Kmeť, právníci Marek Stubley a David Michal a někdejší jednatel tiskárny Neograph Jan Janků.
Lobbista figuruje také v kauze údajného vyvedení 20 milionů korun z petrochemické firmy Oleo Chemical. V případu začalo loni hlavní líčení před městským soudem. Rittiga se týká ještě kauza údajného vynášení informací z Bezpečnostní informační služby. Případ souvisí s manželkou expremiéra Petra Nečase Janou, dříve Nagyovou, která v minulosti šéfovala Nečasově kanceláři.
Kdo je Ivo Rittig?
Známý lobbista, který je propojen s Občanskou demokratickou stranou, se dostal na výslunní přes "kariéru" vedoucího prodejny a veksláka. Po základní škole nastoupil na učiliště, kde se učil v oboru prodavač a lahůdkář, na praxi chodil do známého lahůdkářství u Paukrtů a po vyučení nastoupil do potravin na rohu Žitné a Štěpánské v Praze 1, kde se za pouhé dva roky stal vedoucím. Velmi brzy se zorientoval v prostředí komunistického kšeftování s nedostatkovým zbožím a různě obchodoval s alkoholem, kaviárem apod. Už tehdy prý zdatně ze své prodejny vyváděl peníze - nejprve sto tisíc, pak čtvrt milionu korun, nakonec se částka, za kterou byl i souzen vyšplhala na tehdy astronomických 766 tisíc korun. Podle listu IHNED.cz, jenž cituje soudní rozhodnutí z let 1987 a 1988 získaná na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, Rittig od podzimu 1983 až do zatčení v červnu 1985 spolu se svým zástupcem postupně rozkrádali svěřenou prodejnu potravin, především si brali peníze z tržeb, což zejména Rittig dle své argumentace u soudu „bral jako normální věc“. Rittig byl odsouzen na devět let, ale ve vězení si pobyl jen polovinu i díky amnestii Václava Havla v roce 1990.
V 90. letech pak údajně rozjel kšefty s luxusním oblečením, založil společnost Prospekta Moda, jež prodávala luxusní zboží (např. značku Versace) v centru Prahy a na ruzyňském letišti. Toto podnikání umožnilo Rittigovi sponzorovat hokejový klub Prospekta Praha a organizovat utkání v boxu. Brzy se začal Rittig motat okolo politiků zejména z Občanské demokratické strany, ve které se stal i členem. Jeho jméno se skloňuje s kauzami spojenými s Lesy ČR, Dopravním podnikem Praha, Magistrátem hl.m.Prahy, Alseda Data či Oleo Chemical. Podle deníku Blesk si Rittig v roce 2012 tryskové letadlo Nextant 400XT v hodnotě zhruba 100 milionů korun. Při policejní razii v roce 2013 prohledala policie jeho kancelář u a jeho vilu na Vinohradech. Sám Rittig byl v tu dobu v Monaku, kde má od roku 2014 trvalý pobyt. Spekuluje se, že dostal o zatýkání předem avizo. Dne 13. února 2014 byl při policejní razii zatčen a obviněn, podle státní zástupkyně mělo jít o trestný čin legalizace z výnosů z trestné činnosti související s právě s pražským dopravním podnikem.
Zdroj: ČTK, Wikipedia