Řízená migrace pokračuje. Aktivisté vyhlásili EU "boj s pevností Evropa"

Řízená migrace pokračuje. Aktivisté vyhlásili EU &quote;boj s pevností Evropa&quote;
Autor fotografie: Twitter / #OverTheFortress
15 / 03 / 2016, 10:00

Uprchlíkům aktivně pomáhají při nelegálním překračování státních hranic dobrovolní aktivisté.

Včerejší masový odchod uprchlíků z řecko-makedonských hranic v Idomeni byl podle mluvčího řecké vlády organizovaný - "Zajistili jsme letáky, které vyzývají migranty v Idomeni, aby opustili tábor a vydali se do Makedonie," uvedl Gorogos Kyritsis s tím, že není jasné, kdo je odpovědný za tuto akci. Zdroj: demorgen.be

Tisíce uprchlíků s dětmi se dalo na pochod. "Chceme do Skopje a dál do Německa!"

"Letáky dokazují, že se jednalo o organizovanou akci, což je velmi nebezpečné, protože lidé zbytečně riskují svoje životy." V letáku se uvádí, že řecká vláda plánuje uprchlíky přemístit zpět do Turecka. "Vyzýváme všechny uprchlíky, aby důvěřovali řeckým orgánům a nechali se přemístit z Idomeni, kde panují beznadějné podmínky, do jiných zařízení," uvedl mluvčí vlády.

Na maďarských hranicích bylo o víkendu zadrženo 400 uprchlíků

Opakuje se stejná situace jako v červnu loňského roku, kdy jsme objevili server, který poskytuje důležité informace pro uprchlíky při jejich cestě do a přes Evropu, včetně rad za hranicemi zákona.

Tentokrát se na Twitteru svolávají protestní akce a "mobilizují" se lidskoprávní aktivisté, aby "překonali opevněné unijní hranice" a umožnili migrantům volnou cestu do EU (#OverTheFortress)

 

Po uzavření balkánské trasy pro uprchlíky se aktivisté rozhodli k vyhlášení války s opevněnou Evropou, což zmiňují i na serveru revolution-news.com

Není bez zajímavosti, že právě na tomto serveru jsou zmíněny aktivity pražského Autonomního sociálního centra Klinika, které loni spustilo sbírku oblečení pro uprchlíky. Na pomoc běžencům se v centru vybralo kolem půl milionu korun. Na hranice do Maďarska a do Berkasova na srbsko-chorvatské hranici putovalo přes 120 dodávek s oblečením a dalším materiálem.

Situace kolem Kliniky se ale poté vyostřila. Začátkem února na ni zaútočili maskovaní pachatelé ve stejný den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migraci. Klinika na svých internetových stránkách uvedla, že za útokem stáli neonacisté. Událost vyšetřuje policie.

Radnice Prahy 3 také nedávno uvedla, že na centrum si kvůli nepřiměřenému hluku a ohňům stěžovalo asi 60 místních občanů.

Na podporu centra v minulosti demonstrovaly stovky lidí. Zastal se ho například ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Kliniku podpořila i třicítka spisovatelů. V prohlášení uvedli, že nerozumí neochotě úřadů umožnit další fungování Kliniky, která se podle nich za jediný rok dokázala stát sociálním i kulturním centrem. Zdroj: ČTK

Tagy článku