Do Francie se vrátilo 271 džihádistů. Riziko teroristického útoku zůstává vysoké, prohlásil francouzský ministr vnitra

Do Francie se vrátilo 271 džihádistů. Riziko teroristického útoku zůstává vysoké, prohlásil francouzský ministr vnitra
07 / 08 / 2017, 07:45

Podle francouzského ministra vnitra Gerarda Collomba zůstává potenciál teroristických útoků vysoký.

Podle francouzského ministra vnitra Gerarda Collomba zůstává riziko dalších teroristických útoků vysoké. Řekl to týdeníku Le Journal du Dimanche. V této souvislosti dodal, že francouzské úřady vyšetřují 271 džihádistů, o nichž vědí, že se vrátili z bojišť v Iráku a Sýrii, kde bojovali po boku Islámského státu.

Collomb dále sdělil týdeníku Le Journal du Dimanche, že 217 džihádistů, kteří se vrátili domů z bojů na Blízkém východě, jsou francouzskými státními příslušníky. 54 z nich nejsou plnoletí a pětinu tvoří ženy. Ministr vnitra uvedl, že zhruba 700 francouzských džihádistů během posledních několika let odcestovalo do Iráku a Sýrie, aby bojovalo za Islámský stát.

Collomb však neřekl, kolik z nich přišlo v bojích o život. Nicméně francouzské úřady podle něho preventivně monitorují dalších nejméně 18 500 lidí pro jejich ,,zradikalizované" chování.  

I s těmito opatřeními zůstává podle Collomba potenciál teroristických útoků nadále vysoký a připomněl, že Francie zmařila tento rok již sedm takových útoků.

 

psali jsme:

Přeběhlík IS: "Džihádisté chtějí v Evropě zaútočit na více místech a ve stejnou dobu."

 

Zdroj: rt.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.