Riziková diplomacie. Práce, při níž umírají i velvyslanci

Riziková diplomacie. Práce, při níž umírají i velvyslanci
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: diplomacie
01 / 01 / 2017, 14:00

KOMENTÁŘ

Když se řekne diplomacie, tak si většina lidí vybaví luxusně zařízenou vilu, vždy přistavený vůz a vlastně ,,pohodový" život konkrétního tituláře. Bohužel rok 2016 přinesl poměrně zásadní změnu, kdy se v několika případech výkon služby v diplomata proměnil v noční můru, která skončila smrtí velvyslance.

Heslo na diplomata se nikdy neútočí pro někoho, zdá se, již neplatí, a diplomat se začíná stávat v mnoha případech hlavním terčem atentátu, spiknutí či jiných vražedných úmyslů. Uplynulý rok zemřelo několik velvyslanců při výkonu služby.

V prvním případě to byl ruský velvyslanec Andrej Karlov v Turecku, na něhož byl spáchán atentát na výstavě v Ankaře před šokovanými novináři. Dalším případem mrtvého diplomata, který prakticky ihned následoval po zastřeleném ruském velvyslanci, byl Petr Polshikov, jehož zastřelil tři dny před Vánoci neznámý útočník v Moskvě. A konečně třetí, nejnovější případ se stal těsně před koncem právě skončivšího roku.

V něm se ústřední postavou stal řecký velvyslanec v Brazílii Kyriakos Amiridis, jehož tělo se tři dny pohřešovalo, aby se následně našlo v ohořelém autě. Podle policejních zpráv ho zavraždil policista z Ria de Janeira, který měl mít milostný poměr s jeho ženou, která ve vraždě také figuruje.

Tyto tři případy, které se staly v rychlém sledu za sebou, ukazují, že práce velvyslance s sebou nese nemalá rizika, na něž diplomacie v dřívějších dobách nebyla vůbec zvyklá.

psali jsme:

V Riu de Janeiru se našlo mrtvé tělo v autě. Jde o zmizelého řeckého velvyslance?

Další smrt ruského diplomata: V Moskvě byl zastřelen vysoký představitel ministerstva zahraničí

Atentát na ruského velvyslance v Turecku. Útočník křičel "Alláhu Akbar!"

Tagy článku