Riziková diplomacie. Práce, při níž umírají i velvyslanci

Riziková diplomacie. Práce, při níž umírají i velvyslanci
Autor: Flickr.com|Popisek: diplomacie
01 / 01 / 2017, 14:00

KOMENTÁŘ

Když se řekne diplomacie, tak si většina lidí vybaví luxusně zařízenou vilu, vždy přistavený vůz a vlastně ,,pohodový" život konkrétního tituláře. Bohužel rok 2016 přinesl poměrně zásadní změnu, kdy se v několika případech výkon služby v diplomata proměnil v noční můru, která skončila smrtí velvyslance.

Heslo na diplomata se nikdy neútočí pro někoho, zdá se, již neplatí, a diplomat se začíná stávat v mnoha případech hlavním terčem atentátu, spiknutí či jiných vražedných úmyslů. Uplynulý rok zemřelo několik velvyslanců při výkonu služby.

V prvním případě to byl ruský velvyslanec Andrej Karlov v Turecku, na něhož byl spáchán atentát na výstavě v Ankaře před šokovanými novináři. Dalším případem mrtvého diplomata, který prakticky ihned následoval po zastřeleném ruském velvyslanci, byl Petr Polshikov, jehož zastřelil tři dny před Vánoci neznámý útočník v Moskvě. A konečně třetí, nejnovější případ se stal těsně před koncem právě skončivšího roku.

V něm se ústřední postavou stal řecký velvyslanec v Brazílii Kyriakos Amiridis, jehož tělo se tři dny pohřešovalo, aby se následně našlo v ohořelém autě. Podle policejních zpráv ho zavraždil policista z Ria de Janeira, který měl mít milostný poměr s jeho ženou, která ve vraždě také figuruje.

Tyto tři případy, které se staly v rychlém sledu za sebou, ukazují, že práce velvyslance s sebou nese nemalá rizika, na něž diplomacie v dřívějších dobách nebyla vůbec zvyklá.

psali jsme:

V Riu de Janeiru se našlo mrtvé tělo v autě. Jde o zmizelého řeckého velvyslance?

Další smrt ruského diplomata: V Moskvě byl zastřelen vysoký představitel ministerstva zahraničí

Atentát na ruského velvyslance v Turecku. Útočník křičel "Alláhu Akbar!"

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace