Robert Fico: Migrační politika EU selhala

Robert Fico: Migrační politika EU selhala
Autor fotografie: MGlen /Wikipedia, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported|Popisek: Robert Fico
01 / 07 / 2016, 20:15

Slovenský premiér zůstává nadále kritický k Bruselu a jeho politice.

Slovensko na půl roku přebírá předsednictví EU, ale premiér Fico k ní zůstává stále kritický. Ve čtvrtek prohlásil, že migrační politika, jak byla nastavena EU, nefunguje, a Evropa jako celek selhala v komunikaci se svými občany nejen v otázce migrace.

Fico řekl ve čtvrtek novinářům v souvislosti s převzetím půlročního předsednictví, že Francie, Itálie a Německo už dlouhou dobu vládnou Evropě a měly by tudíž začít naslouchat menším státům, jako je právě Slovensko. To se stalo spolu s Českou republikou a dalšími zeměmi členem EU v roce 2004.

Fico novinářům sdělil, že klíčová rozhodnutí nemohou vzejít z vůle jednoho či dvou států EU nebo zakladatelských států evropského společenství. Slovenský předseda vlády pak nadhodil otázku, zda je možné být úspěšný v uplatňování evropských politik, které v praktickém životě nefungují.

Fico se chce po dobu slovenského předsednictví zaměřit na Evropskou komisi, jejíž moc podle jeho vlády neúměrně roste. Podle ministra zahraničí Miroslava Lajčáka jsou v této souvislosti malé státy odsouvány v rozhodovacích procesech na druhou kolej. Lajčák navrhuje, aby byly státy nadány větší silou tyto procesy účinně ovlivňovat, protože ,,lidé žijí ve státech a nikoliv v institucích".

 

Zdroj: theepochtimes.com

Tagy článku