Robot, který je schopen emocí, se vyprodal během minuty

Robot, který je schopen emocí, se vyprodal během minuty
22 / 06 / 2015, 15:00

Karel Čapek by se divil, kam se za necelých 100 let od jeho dramatu R.U.R. posunula technologie. Robot japonského výrobce SoftBank Robotics Corp vypadá jako roztomilá hračka, ale dokáže sofistikovaně reagovat na lidské emoce a dokáže rozvíjet ty vlastní.

Slovo robot poprvé použil Karel Čapek v roce 1920 ve svém vědeckofantastickém dramatu R.U.R. Výraz prý vymyslel jeho bratr Josef a odvodil ho od slovanského slova robotovat – pracovat. Robot „Pepper“ sice není určen na práci, ale podle svých tvůrců předznamenává rozšíření robotů do domácností po celém světě.

Robot je schopen rozeznávat jednotlivé tóny hlasu a také výrazy tváře a podle toho reagovat. Je vybaven kamerami, dotykovými sensory a akcelometry a je schopen nejen rozeznávat lidské emoce, ale postupně také rozvíjet ty vlastní.

„Pepper je v pohodě, když je s lidmi, které zná, je šťastný, když je chválen a bojí se, když se zešeří.“

Firma chce v červenci představit, vedle tohoto „společenského“ Peppera, nového robota speciálně vyvinutého pro obchod. SoftBank také oznámila partnerství s výrobcem Apple – Foxconn a čínským internetovým gigantem Alibaba.

Společnost v tuto chvíli vyrobila pouze 1000 robotů Pepper, prodejní cena byla 1600 dolarů. Během zahájení prodeje se vyprodaly všechny kusy během pouhé minuty. SoftBank zatím prodává robota pod výrobní cenou a očekává, že se náklady vrátí během pěti let a během 20 až 30 let bude hlavním výrobním artiklem.

Zdroj: CNN

Tagy článku