Roboti dostanou kůži vytištěnou z 3D tiskárny. Budou cítit dotek

Roboti dostanou kůži vytištěnou z 3D tiskárny. Budou cítit dotek
Autor fotografie: pixabay.com|Popisek: robotická ruka
08 / 07 / 2017, 07:45

Vědci z University of Minnesota opět postoupili o něco dál v ,,polidštění robotů".

Vědci z University of Minnesota opět postoupili o něco dál ve vyvíjení ,,lidských robotů". Vyvinuli postup, která umožňující pomocí 3D tisku vytvořit materiál, který obsahuje velké množství senzorů. Vědci z University of Minnesota vytvořili multifunkční 3D tiskárnu, která je určená pro tisk citlivé umělé kůže. Ta má řtyři trysky, přičemž každá z nich pracuje s jiným inkoustem, která má potřebné elektrické vlastnosti.

Materiál má být jakousi umělou kůží pro roboty, kteří budou moci cítit pomocí protéz dotek a lépe vnímat své okolí. Elastická látka (umělá kůže) se skládá ze čtyř vrstev. Základní je silikon, na jehož konci jsou umístěny dvě vrstvy elektrod.Ty jsou v podstatě tlakové senzory, které mají tvar kotouče. Konečně na konci látky je umístěna vrstva, která drží ,,vše dohromady".

,,Roboti s touto umělou kůží budou schopní lépe zvládat chůzi, manipulovat s různými předměty a interagovat lépe s okolím," prohlásil vedoucí vývojového týmu Michael McAlpine.

Další postup či metodu, který zkoumá vývojový tým v čele s McAlpinem je tisk elektronických zařízeních, které by implantovali pod lidskou kůži. McAlpine si od této metody, pokud bude úspěšná, slibuje že tato zařízení pomohou lépe monitorovat zdravotní stav osob s vážným onemocnění. Mohou také pomoci lidem, kteří vykonávají riziková povolání - vojáci, hasiči či potápěči.

Obvody, jež se vytisknou přímo na kůži, budou schopné zjistit aktuální stav prostředí, v němž se právě tito lidí nacházejí. to znamená například přítomnost chemických či jiných bojových látek. McAlpine k tomu říká, že už disponují technologiemi, jež umí vytvořit obvod schopný snímat tep v reálném čase. Jeho tým vymodeloval ruku, která umí tep nahmatat.

Podle McAlpina se tak nyní otevírají cesty k k nové generaci elektronických zařízení, tzv. wearables, což je nositelná nebo oblékací elektronika.

 

psali jsme:

Robot, který je schopen emocí, se vyprodal během minuty

 

Zdroj: newsweek.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace