Roboti závodí o miliony dolarů

Roboti závodí o miliony dolarů
Autor fotografie: DARPA|Popisek: ATLAS
02 / 02 / 2015, 18:00

Celkem 3,5 miliónu dolarů bude rozděleno mezi 3 nejlepší závodníky DARPA Robotics Challenge při závěrečném podniku, který se bude konat v červnu v Fairplexu v Pomona, Kalifornie.

Kromě již dříve ohlášené hlavní ceny v hodnotě dva miliony dolarů plánuje DARPA rozdělit dalších 1,5 milionu dolarů týmům na prvních místech. DARPA očekává účast nejméně dvaceti týmů ve finále soutěže.

"Při pravidelném setkávání s týmy DRC jsme viděli posun na mnohem vyšší úroveň, než byla v loňském roce. Jsme nadšeni, když vidíme, jak tlačí technologii dál, "řekl Dr. Gill Pratt, programový manažer DARPA Robotics Challenge. Soutěžní týmy pracují pod extrémním tlakem na modernizaci svých robotů a software pro náročné finále.

Valkyrie

V červnu 2014 DARPA oznámil řadu dalších překážek, které budou muset týmy řešit. Roboti budou muset fungovat bez drátů, nesmí být připojeni kabelem k napájení. Komunikace s robotem bude přes zabezpečené bezdrátové připojení. Po začátku závodu se tým už nesmí svého robota dotýkat, pokud upadne nebo se zasekne, bude se sám muset z této situace dostat a pokud to nezvládne, závod pro něj skončil.

DARPA se záměrně snaží snižovat komunikaci mezi roboty a lidskými operátory tak, aby pracovali co nejvíce na vlastní pěst, tedy tak jak by měli fungovat v případě nasazení v podmínkách nevhodných pro člověka.

Samotná agentura DARPA nasazuje do soutěže vylepšeného robota Atlas, který má nyní baterie umožňující hodinový provoz jako je chůze, použití nástrojů a další pohyby. Vylepšený Atlas může již pohybem zápěstí otočit klikou, je silnější a díky nové hydraulice i tišší. Sedm týmů používajících robota Atlas bude tedy muset svoje roboty vybavit různým softwarovým vybavením a zvolit jinou taktiku na splnění úkolů.

Díky tomuto závodu bude urychlen vývoj autonomních robotů pro různá prostředí nevhodná pro nasazení lidí.

Agentura DARPA vznikla v roce 1958 jako Advanced Research Project Agency (ARPA). Za více než padesát let své existence se podílela například na rozvoji internetu a stála i u zrodu neviditelného bombardéru F-117 Nighhawk.

Zdroj: DARPA

Tagy článku