Robotický had zachraňuje životy. Umí šplhat i po zdech

Robotický had zachraňuje životy. Umí šplhat i po zdech
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: robotický had
27 / 06 / 2017, 18:00

Japonští vědci zkonstruovali robotického hada, který je používán při záchraně životů na těžko dostupném terénu po katastrofických událostech.

Robotický had je 8 metrů dlouhý a jeho ,,tělo" je poseto štětinami. Bude představovat nepostradatelného pomocníka zejména při záchranářských operacích na obtížně dostupném terénu, kam by se člověk jen stěží dostal. Stroj se bude specializovat na terén, na němž budou vesměs trosky či sutiny. Je navržen tak, aby mohl dosáhnout míst, které byly zničeny zemětřesením či jinou živelnou katastrofou.

Robotický had podle japonských vědců, kteří jej sestrojili, umí šplhat po zdech a hromadě trosek. Stroj má v sobě zabudovanou kameru a světlo, aby hasiči mohli podrobně sledovat průběh záchranářských operací. Robot je velmi lehký (váží zhruba 3 kila) a pohybuje se rychlostí 10 centimetrů za sekundu.

Pokud vše půjde podle plánu, robotický had bude uveden do ostrého provozu během tří let, kdy bude plně funkční.

Japonsko také oznámilo, že také vyvinulo speciálního robota pro podvodní operace pod poškozeným jaderným reaktorem Fukušima. Robot má za úkol ,,proplavat" zatopenou oblastí reaktoru a odhadnout celkové škody.

 

psali jsme:

Na technologickém veletrhu v Rumunsku byl představen robot vytištěný 3D tiskárnou. Může mluvit několika jazyky

 

Zdroj: dailymai.co.uk

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace