3. generace helem pro F-35 umožňujících vidění skrz trup letadla je připravena

3. generace helem pro F-35 umožňujících vidění skrz trup letadla je připravena
Autor fotografie: Rockwell Collins ESA Vision Systems LLC|Popisek: Helma pro piloty F-35
13 / 08 / 2015, 10:00

První helmy 3. generace tzv. HMDS (helmet mounted display system) pro program Lockheed Martin F-35 Lightning II Joint Strike Fighter byly doručeny výrobcem Rockwell Collins do kanceláře programu F-35.

Třetí generace HMDS umožňuje pilotu stíhačky F-35 vidět skrz trup svého stroje díky přenosu obrazu z šesti infračervených kamer do systému helmy a v každém okamžiku má na displeji i taktické informace. Je vylepšené i noční vidění, vylepšený displej s tekutými krystaly a přilba obsahuje i nový software. S nasazením se počítá v 7. sérii letadel v roce 2016.

Firma Rockwell Collins stojí i za helmami 1. generace, které byly používány pro počáteční testy a 2.generace, které jsou piloty F-35 používány aktuálně. Helma 2. generace je nasazena u US Marines, kde F-35B dosáhla úvodní operační schopnosti na konci července.

Nová helma řeší připomínky testovacích pilotů jako nízká ostrost nočního vidění, nebo zmiňované klepání obrazu při turbulencích.

Povedlo se snížit i cenu helmy, která klesla z 500 000 dolarů na "pouhých" 400 000 dolarů.

Zdroj: IHS Jane´s, Gizmodo

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.