Rodrigo Duterte, prezident, který si nenechá nikým diktovat a diktuje ostatním

Rodrigo Duterte, prezident, který si nenechá nikým diktovat a diktuje ostatním
Autor: Flickr.com|Popisek: Rodrigo Duterte
29 / 09 / 2016, 18:00

Do popředí zájmu se filipínský prezident dostal poměrně rychle - pro svůj nekompromisní boj proti drogám. Za ten sice sklidil ostrou kritiku od OSN či USA, nicméně si z toho evidentně nic nedělá. Amerického prezidenta Baracka Obamu vulgárně urazil, když zmínil, že na Filipínách umírají lidé bez soudu, a i když Duterte nechce zhoršení vztahů s USA, chce místo toho ,,otevřít nové aliance". Tentokrát s Čínou a Ruskem.

KOMENTÁŘ

Komentátoři velkých světových deníků tak mají většinou jasno: Duterte se jaksi ,,utrhl ze řetězu". To možná ale není přesný výraz. Filipínský prezident je i přes kritizovaný boj proti drogovým dealerům a slovní políčky americkému prezidentovi především svůj a chce prosazovat svou nezávislou vnitřní a zahraniční politiku.

Slíbil zlikvidovat z velké části obchod drogami na Filipínách, vyhlásil veřejnou pomstu islámským militantům ze skupiny Abu Sayyaf, kteří zaútočili na začátku ve městě Davao. Nyní usiluje o sblížení s Čínou a Ruskem, aby vyvážil jednostrannou zahraniční politiku na USA, pro které jsou Filipíny klíčovým spojencem v regionu.

Dutertovi by tak spíše i přes různé kontroverze slušelo přízvisko ,,filipínský Miloš Zeman", který i přes všechnu kritiku, která se na něj valí ze všech stran, zůstává dále Milošem Zemanem, jenž se nebojí pojmenovávat věci tak, jak jsou. Sice kontroverzně, ale pravdivě. A v tom má Duterte nespornou výhodu.

Nemusíme mít Duterteho zrovna v oblibě, faktem však zůstává, že jeho politika, jakkoli kontroverzní, zatím z hlediska bezprostřední účelnosti přináší své ovoce.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace