Ropa opět zlevňuje, trh přestává věřit v omezení těžby

Ropa opět zlevňuje, trh přestává věřit v omezení těžby
07 / 09 / 2016, 06:30

Ceny ropy na světových trzích se dnes vrátily k poklesu, a neudržely se tak na zhruba týdenním maximu, kam vystoupily v pondělí. Za jejich poklesem stojí slábnoucí vyhlídky na bezprostřední kroky těžařských zemí, které by omezily nadbytek suroviny na trhu.

Londýn/New York - Ceny ropy na světových trzích se dnes vrátily k poklesu, a neudržely se tak na zhruba týdenním maximu, kam vystoupily v pondělí. Za jejich poklesem stojí slábnoucí vyhlídky na bezprostřední kroky těžařských zemí, které by omezily nadbytek suroviny na trhu.

Cena severomořské ropy Brent vykazovala kolem 17:00 SELČ pokles o 1,8 procenta na 46,76 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu odepisovala zhruba 0,4 procenta na téměř 44,30 USD za barel.

Rusko a Saúdská Arábie se v pondělí dohodly na spolupráci ve snaze stabilizovat trh s ropou, žádná konkrétní opatření na podporu cen ale zatím nepředstavily. Ruský ministr energetiky Alexandr Novak signalizoval, že jeho země je připravena přikročit ke zmrazení těžby ropy. Jeho saúdskoarabský protějšek Chálid Fálih ale řekl, že zmrazení těžby v současné době nepovažuje za nutné.

"Stále zde přetrvávají rozdílné názory, což posílí již tak vysokou úroveň skepse ohledně brzkého omezení dodávek," řekl analytik Stephen Brennock ze společnosti PVM. Ministři Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) by o možnosti zmrazení těžby a dalších opatřeních na podporu rovnováhy trhu měli jednat v závěru tohoto měsíce na neoficiální schůzce v rámci energetické konference v Alžírsku.

Ceny ropy začátkem letošního roku vinou silného převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Navzdory pozdějšímu oživení ale zůstávají hluboko pod úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly hranici 100 dolarů za barel.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent listopad 46,76 47,63
New York - Nymex WTI říjen 44,28 44,44

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.