Ropná jízda Saudů pondělkem skončila. Přijali přelomová opatření

Ropná jízda Saudů pondělkem skončila. Přijali přelomová opatření
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: těžba ropy
31 / 01 / 2017, 11:00

Saúdská Arábie se rozhodla bojovat proti klesající ceně ropy rozpočtovými škrty.

Saúdská vláda jako důležité opatření schválila v pondělí daň z přidané hodnoty ve výši 5% na některé komodity jakožto důsledek stále klesající ceny ropy na světových trzích. S tímto krokem se ztotožňuje i Mezinárodní měnový fond (MMF). Tento krok byl výsledkem jednání států sdružených v organizaci Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu minulý rok v červnu.

Saúdská Arábie bojuje s chronicky vysokým deficitem státního rozpočtu a činí i další opatření na zlepšení daného stavu. Vláda také zmrazila velké stavební projekty, snížila platy ministrům i státním zaměstnancům.

Kromě jiného vláda rozšiřuje svou investiční základnu a podporuje další projekty, které přímo nejsou závislé na ropě. Cílem těchto i dalších opatření je pokud možno zlikvidovat do roku 2020 schodek státního rozpočtu, která činí 97 miliard dolarů.

Chybějící zisky z ropy mohou negativně ovlivnit ekonomiky jiných států na Arabském poloostrově. Z této situace může naopak těžit Írán, který je největším regionálním soupeřem Saúdské Arábie. Jeho průmysl je různorodější a ropný sektor se na jeho HDP podílí jen dvaceti procenty. 

 

psali jsme:

První žaloba americké vdovy proti Saúdské Arábii za její údajnou podporu teroristů 9/11

 

Zdroj: theguardian.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.