Počet nelegálních migrantů roste i v Česku. Má EU problém, který není schopná řešit?

Počet nelegálních migrantů roste i v Česku. Má EU problém, který není schopná řešit?
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
19 / 02 / 2015, 07:45

Cizinecká policie informovala o nelegální migraci za rok 2014. Odrážejí oficiální statistiky skutečnost nebo je to jen špička ledovce? Je nelegální migrace bezpečnostním problémem nejen ČR, ale všech států EU?

Cizinecká policie na tiskové konferenci koncem ledna 2015 sdělila oficiální statistiky o nelegální migraci do ČR.  V loňském roce odhalila celkem 4822 nelegálně pobývajících cizinců. V porovnání s rokem 2013 tak došlo k nárůstu o 669 osob, tj. o 16%. Nejčastěji byli zastoupeni státní příslušníci Ukrajiny, Kuvajtu, Ruska, Libye, Vietnamu a Saudské Arábie.

Podstatně větší problémy má sousední Německo - "Německo hlásí rekordní počty žádostí o azyl - loni přes 200 tisíc"

Podle ředitele služby cizinecké policie plk. Milana Majera bylo nejvíce případů nelegální migrace v teritoriích jednotlivých Krajských ředitelství tradičně v hlavním městě Praze (1327 osob), dále pak v Ústeckém (1133 osob) a Jihomoravském kraji (372 osob).

„Jedním z nejvýraznějších trendů v roce 2014 byl tranzit nelegálních migrantů ve vlacích z Vídně a Budapešti, dále pak převaděčství organizované z Bulharska, Rumunska, Maďarska a velký nárůst občanů Kosova, kteří jsou žadateli o azyl v Maďarsku a přes ČR směřují do Německa“, řekl Majer.

Poznámka redakce: smutným faktem je, že Evropa nezvládá příliv uprchlíků z Afriky a Středního východu. Problémy má Španělsko, Itálie, Německo, nově i Maďarsko, Bulharsko a další země. Už v listopadu jsme psali, že až 25 miliónů uprchlíků především ze zemí zužovaných ozbrojenými konflikty se tlačí na hranicích EU s cílem získat azyl v některé z evropských zemí. V článku "IS: Libyi použijeme jako vstupní bránu do EU!" jsmě uvedli záměr islámských radikálů dostat se do nejjižnějších států Unie (především Itálie) jako "uprchlíci před válečným konfliktem", následně by totiž získali statut a veškeré výhody vyčleněné pro tyto imigranty. A netají se svým záměrem napadnout západní demokratické a křesťanské hodnoty. Bohužel zřejmě nepůjde rozlišit skutečné uprchlíky před džihádisty. Počet běženců z Libye je totiž odhadován na 200 tisíc až půl milionu. Itálie v tuto chvíli významně posiluje ochranu státních hranic na jihu země, mimořádná bezpečnostní opatření jsou přijata i v hlavním městě, panují obavy z teroristických útoků na církevní představitele a křesťanské symboly (zdroj: azcentral.comreuters.com)

Ani tajné služby a další bezpečnostní složky nejsou schopné prověřovat všechny uprchlíky, nakonec výsledky "prověřování" jsme zmínili v článcích "Nové záběry z útoku atentátníků na redakci Charlie Hebdo" nebo "Teroristické úroky v Kodani - opět selhala bezpečnostní opatření? Po kolikáté už?

Dalším významným trendem nelegální migrace je zneužívání krátkodobého pobytu v ČR, kterého se dopouštějí především státní příslušníci Kuvajtu, Libye a Saudské Arábie, při své dlouhodobé léčbě v lázeňských zařízeních v Ústeckém, Moravskoslezském a Královéhradeckém kraji. Tito cizinci nedodržují lhůtu povoleného pobytu stanovenou vízem, tj. 90dnů a nelegálně se pak zdržují na našem území, mnohdy i několik měsíců.

Pokud jde o trestnou činnost související s překračováním státních hranic a převaděčství, bylo v roce 2014 zahájeno řízení se 131 osobami. Mezi nejčastější formy napomáhání k nelegálnímu pobytu se řadí zajištění různých fiktivních potvrzení (o ubytování, o zaměstnání, o absolvovaném vzdělání, atd.), celkem 50 zjištěných případů, dále pak účelové manželství (28 případů) a účelově podaná pozvání (24 případů).

V uplynulém roce bylo v České republice zjištěno 970 pozměněných nebo padělaných dokladů (veřejných a dalších listin, dokladů a cenin), celkem u 508 osob. Nejvíce zjištěných případů bylo v hlavním městě Praze a v Olomouckém kraji. Nejčastějšími padělanými doklady jsou české, rumunské, slovenské, bulharské a německé. Pokud jde o předkladatele, jsou jimi nejčastěji občané České republiky (183) a Ukrajiny (104).

Policejní prezident brig. gen. Tomáš Tuhý řeskl: "prioritou je v současnosti zvýšení bezpečnosti na mezinárodních letištích v ČR, a to především na našem největším letišti Václava Havla v Praze. Vláda již vyčlenila pro policii finanční prostředky v řádech desítek milionů, ze kterých budou, mimo jiné, pořizovány speciální technické prostředky umožňující efektivnější způsob identifikace osob a dále budou použity k výcviku a nákupu vybavení pro policisty sloužící na mezinárodních letištích“ 

 Na videu je uvedeno 25 "nejoblíbenějších destinací" pro uprchlíky (zdroj: YouTube, coolchannel4)


 

Zdroj: Policie České republiky – Služba cizinecké policie

Psali jsme také:

Nové záběry z útoku atentátníků na redakci Charlie Hebdo

Západ prohrává válku s islámským státem

Zvěrstva islámistů se odehrávají jen dvě stě kilometrů od EU

Ředitel EUROPOLU: tisíce Evropanů jsou pro nás teroristickou hrozbou, požadujeme větší pravomoci

Francouzské bezpečnostní orgány věděly o nebezpečí teroristického útoku. Jsou ale bezradné

České tajné služby se obávají radikálních islamistů. Požadují změnu zákona o tajných službách

Islámská Saudská Arábie staví opevnění proti islámskému státu

Ředitel EUROPOLU: tisíce Evropanů jsou pro nás teroristickou hrozbou, požadujeme větší pravomoci

Jak se evropské státy vypořádají se svými občany bojujícími za Islámský stát?

Islámský extremismus v Evropě aneb Evropo, budeš platit, vyhlazení je na programu!

Máme extremismus pod kontrolou?

 

 

 

Tagy článku