Roste počet vloupání do chat a chalup - zatím skoro tři tisíce se škodou přes 52 milionů

Roste počet vloupání do chat a chalup - zatím skoro tři tisíce se škodou přes 52 milionů
Autor fotografie: Dollarphotoclub|Popisek: Ilustrační foto
25 / 10 / 2014, 07:00

Kde v Česku je nejvíc vykradených chat a chalup, kde se máte bát o svoje nemovitosti? A co říkají policejní statistiky? Zpracovali jsme pro vás nejnovější data do přehledných grafů. Poradíme vám, co všechno můžete udělat pro zabezpečení vašeho majetku, a nemusí vás to stát moc peněz.....

O problému s vykrádáním našich "letních bytů" jsme psali v článku Končí léto a začíná sezóna zlodějů v opuštěných chatách a chalupách. Jen za poslední týden došlo k sérii vykradení rekreačních objektů po celém Česku (zprávy jsou na konci tohoto článku - zdroj Policie ČR).

Vloupání do chat
Na trhu se zabezpečovacími systémy je nepřeberná řada zařízení, která jsou schopná, i bez elektrické přípojky, informovat majitele o násilném vniknutí do objektu (o jednom, se kterým jsme měli možnost se seznámit, jsme psali v tomto článku). Současně existují mechanické zabezpečovací systémy, které mohou více či méně ztížit pokusy zlodějů o vloupání. Ale lidé jsou nepoučitelní - proč by měli investovat pár tisícovek do takového zařízení? "Nám se to stát nemůže" nebo "Proč budu utrácet za další krám?" A když se to stane právě jim, už je pozdě...

Zajímalo nás, jak vypadá letošní situace u "vloupaček" do chat a chalup z pohledu policejních statistik a nestačili jsme se divit....
Také vám poradíme, jak co nejlépe svojí chatu nebo chalupu zabezpečit proti zlodějům.

Roste počet vykradených rekreačních objektů

Od ledna do srpna už policie eviduje 2 850 vloupání do chat a chalup po celé České republice. A kde se krade nejvíc? Absolutní prvenství má Středočeský kraj, který má prvenství i v počtu chat v rámci Evropy. (graf - zdroj: Policie ČR)

Počet vloupání 2014

Jak se daří policistům objasňovat tato vloupání?

Upřímně řečeno,  tuto trestnou činnost se příliš objasňovat nedaří (z 2 850 případů se podařilo objasnit pouze kolem 800). A není to jen chyba policie, je to také chyba majitelů, kteří svoje nemovitosti dostatečně nezajišťují. Opuštěné chatové osady nebo chaty na samotách a polosamotách jsou přímo ideálním terčem pro zloděje. A nezapomínejte na to, že s příchodem zimy budou opuštěné chaty vyhledávat bezdomovci a feťáci, hlavně v okolí velkých měst. Pokud je někde blízko vás tzv. "sociálně vyloučená lokalita" můžete také očekávat nevítané hosty.

Objasněnost vloupání

"Z chaty jsme všechno odvezli, nemají co ukrást"

Nenechte se mýlit, zloděj nebo jiný nevítaný návštěvník tohle neví, takže při vloupání vám zničí na co přijde, a navíc, když nic nenajde, aspoň se pomstí. A vezme zavděk i jídlem a alkoholem.

Vloupání do chaty Vloupání do chaty

Jen za osm měsíců letošního roku způsobili zloději majitelům rekreačních nemovitostí škodu přes 52 milionů korun. Přitom policistům se podařilo zajistit věci z těchto vloupaček za pouhých 45 tisíc korun (!). Samozřejmě největší škoda byla způsobená majitelům ve Středočeském kraji, ale ani chataři a chalupáři v Libereckém, Ústeckém nebo Plzeňském kraji nepřišli díky vloupáním o málo peněz a starostí. (graf- zdroj Policie ČR).

Škoda vloupáním do chat

Opatření proti vloupání

Vloupání a krádeži nezabráníte, ale můžete zlodějům aspoň zkomplikovat jejich práci.

  • odvezte z chaty nebo chalupy všechny dražší nebo cenné věci, nebo je důkladně uzamkněte ve skrytém prostoru, který není "na očích" a kde by ho zloděj nehledal
  • chata by neměla vypadat úplně opuštěná - je lépe nechat na očích věci, na kterých vám tolik nezáleží a které jdou lehce nahradit; například umělohmotný zahradní nábytek na zahradě vyvolá dojem, že jste "odjeli na skok"
  • mříže a okenice jsou dobrá věc, ale pokud si pořídíte bezpečnostní fólie do oken, ztíží to cestu zloději; navíc se jedná o neviditelnou a nečekanou překážku, která může zloděje odradit
  • pořiďte si alespoň dva kvalitní zámky do dveří, nebo mechanické zábranné systémy, které není vidět na první pohled
  • kamerové systémy jsou výborné, ale využívá je málo majitelů rekreačních nemovitostí jednak kvůli ceně, potom kvůli nutnosti elektrické přípojky; 
  • elektronické alarmy, které detekují pohyb, jsou nenápadné a nejsou závislé na elektrické energii - o jednom, který jsme měli možnost vyzkoušet, a který doporučujeme, jsme psali v tomto článku 
  • solidní pojištění nemovitosti, které bude zahrnovat i škody způsobené vloupáním; navíc - pokud budete mít instalovaný zabezpečovací systém a alarm, zeptejte se u své pojišťovny, jestli vám neposkytne slevu na pojistce; nezapomeňte pojistit i sousedící stavby (zahradní domky, studny, oplocení nebo bazén), často na připojištění majitelé zapomínají, ale i tady může vzniknout realtivně velká škoda
  • kontrolujte svoji chatu nebo chalupu i v zimním období, zvláště když napadne sníh, případného zloděje mohou odradit vaše stopy ve sněhu.

EPIR 3 - spolehlivý alarm

Foto: minialarm EPIR 3 s ovládáním přes mobilní aplikaci s detekcí pohybu a nezávislostí na elektrické přípojce 

Zprávy Policie ČR o vyloupených rekreačních objektech v říjnu 2014

Jablonecko / 17.10.2014 / V době od 1. září do 16. října letošního roku dosud neznámý pachatel po rozbití okna a odjištění západky vnikl do rekreační chalupy v Josefově Dole – části Karlov, ze které následně odcizil starožitné nástěnné hodiny, sadu keramických kořenek, tři láhve alkoholu a vrtačku zn. Bosch s příklepem – vše v celkového hodnotě 23.400,- Kč. Rozbitím okna dále způsobil majiteli chalupy škodu v předběžné výši 1.500,- Kč. 

Klatovsko / 17.10.2014 / Škodu téměř dvacet tisíc korun způsobili pachatelé, kteří vnikli na tři oplocené pozemky a do zahradních chat. Poškozená žena oznámila, že v Klatovech v lokalitě Červený Mlýn, pachatel v noci z 15. na 16. října na pozemku z kůlny odcizil dámské jízdní kolo, sekačku, sady klíčů a pumpu na vodu. U Sušice v zahrádkářské kolonii část Divišov, v uplynulých deseti dnech pachatel vypáčil dveře do zahradní chatky a uvnitř odcizil křovinořez, prodlužovací kabel a hudební sestavu. Pachatel vnikl ve stejné lokalitě na další pozemek a z chaty odnesl televizor a několik balení sušenek. Celková výše škody přesáhla devatenáct tisíc korun. 

Písek / 16.10.2014 / Po poledni zjistil majitel rekreační chaty v oblasti Štědronín – Říčky, že má rozbité okno i okenici, a že se do objektu kdosi vloupal. Majitel případ oznámil policistům, kteří vyjeli na místo činu i s kriminalistickým technikem a zajistili stopy. Pachatel chatu prohledal a odcizil televizor a rybářské náčiní, majiteli způsobil škodu předběžně vyčíslenou na více než 400 000 korun. Policisté z obvodního oddělení Zvíkovské Podhradí případ dále prošetřují.

Horní Bečva / 16.10.2014 / Šestadvacetiletý muž z Nového Jičína vykradl v Horní Bečvě rekreační chatu a hotel, za což byl obviněn z trestných činů krádež a porušování domovní svobody. V červnu vlezl otevřeným oknem do hotelu a ukradl, na co přišel - sudy s pivem a kofolou, jídlo a způsobil škodu přes 10 tisíc korun. V srpnu se "procházel" chatovou osadou a všiml si chaty, u které bylo lešení, přes které vlezl dovnitř a ukradl kávovar, digitální fotoaparát a další věci za 7 tisíc korun.

Prachatice / 16.10.2014 /  Osmnáctiletý muž se v červenci vloupal do rekreační chaty u Husinecké přehrady, ve které vše prohledal, ale nic neodcizil, v chatě poté jednu noc přespal. Potom se vloupal do rekreační chaty ve Dvorech, ze které odcizil různé potraviny, dvě svítilny a kapesní nůž, čímž poškozeným způsobil škodu za nejméně 3 000. Byl obviněn a umístěn do vazby.

Netolice / 15.10.2014 / Neznámý pachatel se během pondělního odpoledne vloupal do rekreační chaty u Velkého Hrbovského rybníka na Netolicku. Z chaty ukradl aku vrtačku, batoh, kalhoty i karimatku, čímž způsobil škodu za více jak 3 000 korun.

Šumpersko / 15.10.2014 / V době od neděle do pondělního dopoledne se vloupal neznámý zloděj do tří chatek v chatové oblasti Krásné u obce Nový Malín. Po překonání okna vnikl do interiéru jedné z nich, kde majiteli ukradl kufr značky Hilti s elektrickou vrtačkou, sadu s šesti vrtáky do betonu společně se sklíčidlem a jednu AKU vrtačku. V další chatce nic neodcizil a na třetí poškodil dveře. Předběžná škoda je vyčíslena na 6 700 korun. Policisté po zloději pátrají. 

Písek / 13.10.2014 / Neznámý pachatel se vloupal v neděli v noci do tří chat v rekreačním středisku nedaleko Zvíkovského Podhradí navštívil v neděli po půlnoci neznámý pachatel. Ukradl všechno cenné- peníze, tři mobilní telefony, osobní doklady, platební kartu, peněženku a další věci za 23 tisíc korun.

Kroměřížsko / 13.10.2014 / Kriminalisté dopadli devětadvacetiletého muže z Bystřicka, který je podezřelý z toho, že koncem června letošního roku během jedné noci vnikl do zahrádkářské kolonie v Kroměříži a vyhlédl si tam hned šest chatek. Postupoval vždy obdobným způsobem. Pokaždé nejprve přelezl oplocení pozemků, na kterých se chaty nacházely, a poté u každé z nich rozbil okno. Tím pak vlezl dovnitř. Hodilo se mu různé pracovní nářadí, prodlužovací kabely, ale také varná konvice nebo nástěnné hodiny a další věci. Některé objekty pouze prohledal a při tom z nich nic nevzal. Tímto jednáním tak majitelům způsobil celkovou škodu za více jak osm tisíc korun. Kradené předměty následně prodal a peníze utratil.

Jesenicko / 13.10.2014 / Díky pomoci 57letého muže z České Vsi se policistům podařilo dopadnout 38letého muže z Jeseníku, který měl na svém kontě 16 vyloupených zahradních chatek. Když muž v sobotu 11. října opravoval svou chatku, pachatel právě vylézal oknem ze sousední chatky. Hned na něj zakřičel a pustil se za ním. Pachatel na nic nečekal, odhodil všechny věci a dal se na útěk. Sedmapadesátiletý muž celou dobu pachatele pronásledoval a přitom stihl i zalarmovat policisty, kteří 38letého muže zadrželi poblíž pošty v České Vsi. Podezřelý muž se od konce září až do 11. října pohyboval od Mikulovic až po Jeseník. Vždy si vybíral zahrádkářské kolonie v jednotlivých obcích. U chatek rozbil okno, vlezl dovnitř, a když se mu něco hodilo, odcizil to. V jeho rukou tak skončily různé věci, jako rybářské vybavení, vycpané trofeje zvířat, nářadí, obrazy apod. Svým jednáním tak způsobil škodu za 42.900 Kč. 

Olomoucko / 13.10.2014 / Při odjezdu v pátek odpoledne odjížděl majitel ze své chaty v katastru obce Bouzov, vše řádně zajistil a uzamknul. Když pak v neděli odpoledne opět na chatu přijel, nestačil se divit. Neznámý zloděj mu rozbil okenici a vnikl do chaty. Zde vše prohledal a odcizil veškeré rybářské náčiní, elektrický gril, plotýnkový vařič a zahradnické nářadí. Dále na pozemku vnikl ještě do dvou odstavených karavanů, opět vše prohledal, ale nic neodcizil. Na pozemku stál také pracovní stroj, ze kterého odstranil zámek na palivové nádrži a odčerpal 70 litrů nafty, kterou také odcizil. Majiteli poškozením a odcizením způsobil celkovou škodu za 26 tisíc korun.
Další vloupání do chaty nahlásil majitel v neděli odpolednev obci Bukovany . Během jeho měsíční nepřítomnosti se zde vyřádil dosud neznámý zloděj. Vnikl do chaty a zde vše řádně prohledal a velkou část zařízení odcizil. Mezi odcizenými věcmi byla mikrovlnná trouba, plotýnkový vařič, mini pračka Romo, ždímačka, příruční elektrická pračka, manželská postel i s matracemi a rošty, televizor d DVD přehrávačem, chemický záchod, proutěná křesla, dřevěná komoda a další věci. Co nemohl odnést, tak poškodil, jako například čalouněnou sedací soupravu a pracovní desku v kuchyni. Nešťastný majitel celkovou škodu předběžně vyčíslil na 19 tisíc korun.

Psali jsme také:

Elektromechanická vložka iLOQ - revoluční řešení bez nutnosti elektrického napájení

Minialarm EPIR 3 - rychlé a spolehlivé zabezpečení chaty, garáže nebo karavanu

Odhalena organizovaná banda zlodějů aut. Policie "kradla" auta zpět a vracela je majitelům

Jak se účinně ochránit před kapesními zloději

Oběti zločinu na území ČR a pátrání po osobách a věcech

Kde v ČR se musíte nejvíc bát o své zdraví, život i majetek

Nárůst krádeží vloupáním do rodinných domků, drogové, majetkové i hospodářské kriminality

V loňském roce došlo k nárůstu trestné činnosti

Tagy článku