Rousseffová už není brazilskou prezidentkou

Rousseffová už není brazilskou prezidentkou
Autor: redakční databáze|Popisek: Brazílie
13 / 05 / 2016, 13:00

Dočasné sesazení brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové posvětila většina senátorů.

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová musela po týdnech trvajícího politického napětí opustit svou funkci. Ve čtvrtek pro její dočasné sesazení hlasovala většina senátorů. Rousseffová s tím nesouhlasí a označuje svůj vynucený odchod za puč. Vyjádřila své přesvědčení, že při dalším hlasování se do prezidentského úřadu znovu vrátí. Rousseffová byla obviněná z toho, že manipulovala s výsledky státního rozpočtu tak, aby opticky vykazoval lepší čísla než ve skutečnosti.

Prozatimním prezidentem po Rousseffové se stal dosavadní viceprezident Michel Temer. Protože odvolání Rousseffové bude trvat jen dočasně, a to půl roku, v této lhůtě budou rozhodovat senátoři pod vedením předsedy brazilského nejvyššího soudu o jejím definitivním sesazením. Pokud se v této lhůtě vysloví většina senátorů (dvě třetiny) pro odvolání Rousseffové z funkce, bude to znamenat definitivní konec prezidentky ve svém úřadu. Navíc nebude moci kandidovat po dobu osmi let na žádnou volenou funkci.

Rousseffová se svým dočasným odvoláním nesouhlasí a považuje čtvrteční hlasování za puč a pokus o její politickou likvidaci. Prohlásila, že se bude snažit očistit své jméno a do funkce se vrátit, protože se ničeho nezákonného nedopustila. Připustila, že udělala v prezidentském úřadu chyby, ale je přesvědčena, že se nedopustila spáchání žádného zločinu, tudíž je její sesazení nespravedlivé.

Rousseffová je obviněna z toho, že měla falšovat skutečné výsledky státního rozpočtu. Na chybějící výdaje státního rozpočtu pro rok 2014 si měla údajně nelegálně půjčit od státních bank, aby tak zamaskovala rostoucí schodek před volbami.

Prezidentkou Brazílie byla od ledna 2011 a znovu od roku 2015, kdy prezidentskou funkci úspěšně obhájila. K jejímu pádu podle politologů také přispěla neutěšená ekonomická situace Brazílie, která je nejhorší za posledních 30 let.

 

Zdroj: iDNES.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace