Rozchod Erdogana a EU je na spadnutí. Jde jen o to nalézt vhodnou záminku

Rozchod Erdogana a EU je na spadnutí. Jde jen o to nalézt vhodnou záminku
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Recep Erdogan
25 / 11 / 2016, 10:00

Vypadá to, že turecký prezident-diktátor se přikloní nakonec k alternativnímu bloku, jako je například SCO (Šanghajská organizace pro spolupráci), jež je vedená Ruskem a Čínou.

KOMENTÁŘ

Minulý týden Erdogan naznačil, že Turecko se nutně nemusí stát součástí EU, protože chce mít dostatečnou svobodu a manévrovací prostor pro rozhodování. Nyní opět podrobil z Istanbulu EU ostré kritice, když poukázal na to, že Brusel ,,bezostyšně" toleruje protesty kurdských ,,separatistů" v belgické metropoli.

Brusel podle Erdogana podporuje kurdský separatismus v rámci Strany kurdských pracujících (PKK), již považuje Turecko za teroristickou organizaci. EU naopak kritizuje Turecko za masivní čistky, které od 15. července stále intenzivně pokračují.

Jednání EU a Turecka o možném vstupu země do evropského společenství tak v podstatě kvůli Erdoganovi uvízly na mrtvém bodě. Nelze si totiž dost dobře představit, že by se Turecko, v němž postupně vítězí autoritativní politický islamismus v čele se samovládcem Erdoganem, mohlo stát plnohodnotným členem EU.

Nyní se tedy do popředí dostává otázka, zda to vůbec Erdogan (a potažmo i EU) vůbec chce. Podle mého názoru nikoliv, turecký prezident akorát hledá nejvhodnější záminku, jak zpřetrhat jednání o členství Turecka v EU. Ta se například nabízí právě v podpoře ,,kurdských teroristů" Bruselem či v konci březnové dohody Turecka a EU o uprchlících, když za její plnění žádá Erdogan bezvýhradně bezvízový styk tureckých občanů, což EU logicky odmítá kvůli bezpečnostním rizikům. Pokud by vypověděl Erdogan tuto smlouvu, mohl by však v mžiku zaplavit Evropu nelegálními migranty. Evropa by tak musela řešit další velký problém.

Anebo prostě Erdogan obviní, jako už tolikrát předtím, EU z neplnění slibů, které v jeden okamžik bude definitivní a Turecko přeruší veškeré přístupové rozhovory.

Můžeme tak již nyní říct, že Erdogan se bude v dlouhodobějším časovém horizontu s největší pravděpodobností poohlížet po alternativním bloku, než je právě EU, kde jeho drzé požadavky budou padat na úrodnou půdu. Tím blokem může být právě zmíněné SCO, v němž by Turecko svou přítomností zároveň posílilo geopolitické ambice Ruska a Číny, jež by mimo jiné mířily proti EU.

Tagy článku