Rozhovor s Marií Kaljuste z Estonska: „80 procent estonských občanů migranty ve své zemi nechce“

Rozhovor s Marií Kaljuste z Estonska: „80 procent estonských občanů migranty ve své zemi nechce“
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Maria Kaljuste při podpisu Pražské deklarace
28 / 01 / 2016, 05:00

Před několika dny, 23. ledna proběhla v Roztokách u Prahy mezinárodní konference proti islamizaci Evropy. Měli jsme možnost krátkého rozhovoru s poslankyní Estonského parlamentu Marií Kaljuste, představitelkou Konzervativní lidové strany.

Jak vy osobně jako žena a matka čtyř dětí vnímáte situaci spojenou s nelegální migrací?

Samozřejmě, mám strach, nenechává mě to lhostejnou.

„V Estonsku v tuto chvíli neprožíváme stejně kritickou situaci jako naši přátelé v Německu, ale protože spolupracujeme i s přáteli z Finska, uvědomujeme si, že ochrana Evropy je naším společným cílem.“

Jaký názor na imigraci panuje v estonské společnosti?

Už z estonské minulosti máme s migrací zkušenosti, takže o tom máme poměrně široké povědomí a znalosti.  V naší společnosti je velmi malá skupina občanů, která by ráda migrantům pomohla a přijala je. 80 procent estonských občanů však migranty ve své zemi nechce.

Došlo v Estonsku k problémům s uprchlíky, například jako v Kolíně nad Rýnem?

V Estonsku máme jeden zásadní problém. Oficiálně totiž žádné uprchlíky v zemi nemáme. Realita je však jiná. Navíc u nás máme poměrně velmi přísná pravidla, která musí žadatelé o azyl splnit. Itálie dokonce zkoušela některé migranty do Estonska přesunout, ale nikdo k nám nechtěl. Myslím, že právě i díky všem podmínkám, které jsou k migrantům velmi striktní. Zkrátka jsme jim dali jasný vzkaz: Jsme rasisti a nechceme vás tu. A nikdo nepřišel. I estonský nejznámější zpěvák, který vyhrál pěveckou soutěž Eurovision před několika dny médiím řekl: „ Omlouvám se, ale já je tu nechci!“.

Jaká bezpečností a další opatření učinilo Estonsko kvůli migrační krizi?

Mění se skutečně mnoho věcí. Nejvíce se mění  zákony a pravidla pro získání azylu, debatuje se o uzavření hranic, o tom kolik peněz půjde na imigranty. Základní věcí ale je, že imigranti musí být v dané zemi chtění. Pak mžeme debatovat o dalších věcech.

Jaký je postoj estonských politiků k imigraci?

Máme mnoho politických stran, někteří politici doufají, že nás to nezasáhne. Naše strana EKRE se rozhodla jít proti islámu a počet jejích podporovatelů neustále roste, přicházejí lidé, kteří se chtějí aktivně zapojit anebo chtějí poskytnout i finanční podporu.

Proč se strana EKRE a vy osobně rozhodla spojit s ostatními evropskými protiislámskými sdruženími a konkrétně s Blokem proti islámu?

S kým jiným bychom se měli spojit? Musíme držet pohromadě, jen tak něco změníme.

Jak tato spolupráce vznikla?

Georg Kirsberg z International stop imigration society, který vede estonskou lidovou iniciativu-něco jako je v ČR Blok proti islámu rozeslal evropským protiislámským skupinám email, ve kterém chtěl navázat spolupráci. Milan Roháč, z Bloku proti islámu se mu na tento mail ozval a následně mu dal kontakt i na mně a začali jsme komunikovat na Facebooku.

Plánujete s evropskými protiislámskými skupinami i další společné akce?

Samozřejmě, chceme se aktivně zapojit do podpisu petice proti Lisabonské smlouvě a chceme spolupracovat i na celoevropské koordinované demonstraci, která se uskuteční po různých místech v Evropě, 6. 2. 2016 a to i v Praze.

Jak se díváte na to, že v očích médií jste označováni za xenofoby a rasisty?

V Estonsku jsme zažili dobu, kdy jsme byli idioti, rasisti…Jsou to silná slova. Ale opravdu tvrdě jsme pracovali, dnes dokonce máme vlastní televizi, rádio, máme jak lidem říkat pravdu. Každý den jednáme tak, jako kdyby byly zítra volby, a to jsou u nás volby až za tři roky.

Děkujeme za rozhovor.

PRAŽSKÁ DEKLARACE "Společně za svobodu a proti islamizaci"
U vědomí toho, že tisíciletá historie západní civilizace by mohla být brzy ukončena dobytím Evropy islámem i toho, že politické elity zradily, prohlašujeme my, zástupci různých evropských národů toto:
- Nevydáme Evropu nepřátelům. Jsme připraveni se postavit na odpor politickému islámu, extrémním islámským režimům i jejich evropským kolaborantům.
- Jsme připraveni riskovat svoje svobody, majetky a případně i životy, tak jak to činily generace před námi a jak to zavazuje nás pro budoucí generace.
- Odmítáme se podřizovat evropské centrální vládě. Panování bruselských a globálních elit přineslo pouze bídu, nezaměstnanost, korupci, chaos a morální rozvrat. Je nejvyšší čas jej ukončit.
- Plně respektujeme suverenitu evropských národů a právo lidu každé evropské země uspořádat své záležitosti tak, jak uzná za správné.
- Pokládáme za posvátné právo občanů každého evropského státu hájit hranice své země i právo rozhodovat o tom, jaké migranty přijmou nebo nepřijmou do své země.
- Odvoláváme se na naše společné evropské kořeny, tradice a hodnoty i na historická spojenectví našich národů. Jsme odhodláni společně bránit Evropu, svobodu projevu i ostatní občanské svobody a náš způsob života.
Toto odhodlání vyjádříme účastí na společné demonstraci, která proběhne v mnoha evropských městech dne 6. února 2016.
Dne 23. ledna 2016

 

Tagy článku