Rozhovor s Tatjanou Festerling z Pegidy: "Židé, křesťané, to je jedno, všichni máme strach z islámu. To nás spojuje."

Rozhovor s Tatjanou Festerling z Pegidy: &quote;Židé, křesťané, to je jedno, všichni máme strach z islámu. To nás spojuje.&quote;
Popisek: Tatjana Festerling z německé Pegidy s kolegou
26 / 01 / 2016, 07:15

V sobotu 23. ledna 2016 se v Roztokách u Prahy konala Mezinárodní konference proti islamizaci Evropy. SECURITY magazínu se povedlo vyzpovídat jednu z hlavních postav německého hnutí Pegida, Tatjanu Festerling.

Vaše hnutí má nejen u nás, ale i v západoevropských zemích mnoho příznivců. Můžete nám říci, ve kterých zemích působí hnutí, která se vámi inspirovala?

Pegida má své příznivce všude na světě, v USA, v Brazílii, v Pákistánu, v Indii, ale i v Chile. Lutz Bachmann byl na letišti a muž z Chile ho poznal a začal na něj volat: „Bojujte dál!“.

Kolik členů má vaše hnutí v Německu a jaká je jeho struktura (věk, vzdělání, atd.)
Nevíme kolik celkem členů Pegida má. Ale mohu říci, že například v organizačním týmu je osm lidí. To je organizační centrální struktura, dále máme hlavně podporovatele. Je to opravdu široké spektrum lidí.

Tatjana Festerling

Mainstreamová média vás označují za xenofobní a rasistické hnutí. Jaký je vás názor na přijímání syrských křesťanů? Jaký je váš názor na židovskou komunitu?
Syrští křesťané jsou naprosto jednoznačně vítáni. Je bez debat, že právě oni a jejich rodiny, ženy, děti, jsou uprchlíky v pravém slova smyslu. Chtějí se přizpůsobit naší kultuře a chtějí se integrovat. Jsou vděční za jakoukoli pomoc. Je nesmysl nás označovat za rasistické hnutí. Pegida není antisemitistickou organizací. Uvidíte to, když přijdete na naše setkání, kde vedle německé vlajky vlají vlajky jiné. I v mých projevech a projevech Lutze Bachmanna říkáme, že židé, křesťané, to je jedno, všichni máme strach z islámu. To nás spojuje.

V posledních týdnech vznikají v Německu domobrany, které hlídkují na ulicích. Média opět označila tyto civilní milice za rasistické a xenofobní. Jaký je váš názor? Zapojilo se i vaše hnutí do této aktivity?
V Kolíně i v Hamburku, a všude tam, kde došlo k útokům na německé ženy, jsme v ulicích nikde neviděli muže a nikde jsme neviděli ani policii. Policie se snažila odkrýt, co se vlastně stalo, ale informace o tom tajila… Policie nemůže být ve všech malých vesnicích, ale my máme ve všech malých vesnicích uprchlické tábory…Kriminalita speciálně u žen a homosexuálů bude narůstat každý den. Myslím, že je normální, že lidé chtějí chránit sami sebe.

Jak vnímají řadoví němečtí občané tak obrovský příliv uprchlíků do země? Proč se Němci bojí otevřeně projevit svůj názor? Hraje v tom roli i 70 let stará minulost Německa?
Ano, samozřejmě že to souvisí s minulostí Německa. Je to komplex viny, který je vždycky obnovován německými mainstreamovými médii, aby ukázali, že my jsme malí a nejsme tým, a Němci se vyvíjí a mají silnou formu identity. Politici, obzvláště pak zelení, využívají tohoto komplexu viny a kdykoli přijde nějaká kritika, znovu se diskutuje o Hitlerovi a tohoto komplexu viny vlastně zneužívají.

Většina Němců říká, že to nemůžeme všechno zvládnout oproti kancléřce Merkelové, a to vidíte i v její vlastní straně. Z deseti členů její strany je devět proti její azylové politice. Stále není známý přesný počet imigrantů. Lidé mají strach, vidí agresivitu nelegálních imigrantů. Víc jak 80 % Němců imigranty ve své zemi nechce. Oni nikdy neopustí náš sociální systém, ubytování, které jim dáme. To nejde zvládnout. Systém se zhroutí. Ten příliv je obrovský.

Má Evropa sílu přežít situaci, ve které se nachází, tedy stav kdy elity neposlouchají hlas svých voličů?
To je zajímavá otázka. Já osobně nevěřím v politické elity. Protože tlak je příliš vysoký a agresivita v ulicích stoupá. Nemyslím si, že celá situace má politické řešení. Možná dojde k úplně jinému zvratu a opravdu doufám, že tato změna proběhne v klidu, protože existuje řada prognóz, že bude občanská válka a je skutečně možné, že tato válka přijde, budou se objevovat další teroristické útoky…Tomu musíme zabránit.

A konečně poslední důležitá otázkla - chystáte se do voleb?
Nemohu říct jasné ano, ale v březnu máme v Německu troje regionální volby. Tato strana Pegida není připravená kandidovat, protože potřebujete dlouhý čas dopředu na to, abyste nominovali kandidáty, atd. V těchto volbách tedy Pegida kandidovat ještě nebude. Kandidovat bude jiná strana, Alternativa pro Německo, která je volitelná. Pozadí je ale takové, že to je vlastně příprava pro Pegidu. Pokud nepomůže nic, budeme muset jít do voleb. V Německu budeme mít volby v roce 2017 a do té doby se na ně budeme moci připravit.

Děkujeme za rozhovor.

Tagy článku