Rozvědku povede bývalý důstojník BIS Marek Šimandl

Rozvědku povede bývalý důstojník BIS Marek Šimandl
12 / 09 / 2018, 15:00

Na základě rozhodnutí vlády by měl vést civilní rozvědku ÚZSI bývalý důstojník Bezpečnostní informační služby Marek Šimandl.

Nástup Šimandla do čela ÚZSI potvrdil po dnešním jednání vlády ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který kabinetu návrh na tuto personální změnu předložil. ÚZSI spadá do Hamáčkovy kompetence.

Šimandl začínal po roce 1989 v Bezpečnostní informační službě (BIS), tam se zpočátku věnoval sledování, později bezpečnostním prověrkám. Později přestoupil na Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). V NBÚ měl Šimandl na starosti odbor bezpečnosti. V roce 2012 byl Šimandl jmenován technickým náměstkem NBÚ, později zakládal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, jehož byl do rozhodnutí o nástupu do křesla ředitele rozvědky náměstkem. Absolvent soukromé vysoké školy CEVRO Institut je považován za člověka s dobrou pověstí, nepodléhajícího politickým vlivům.

Šimandl nahradí v čele Úřadu pro zahraniční styky a informace mimo službu postaveného ředitele Jiřího Šaška. Toho zprostil dočasně funkce na jaře ministr vnitra za ANO Lubomír Metnar.

Rozvědka se v posledních měsících ocitla pod mimořádným tlakem a utrpěla zásadní šrám na své reputaci. Někteří příslušníci rozvědky jsou podle exministra Metnara podezřelí, že se dopustili „jednání, která mají znaky trestných činů“.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace