Rúhání: Odstoupení USA od jaderné dohody s Íránem je nelegální

Rúhání: Odstoupení USA od jaderné dohody s Íránem je nelegální
Autor fotografie: pixabay.com|Popisek: Ilustračný obrázok
09 / 06 / 2018, 13:00

Íránský prezident Hasan Rúhání považuje rozhodnutí Spojených států odstoupit od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu za nelegální.

Rúhání to dnes řekl na summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO), který se koná v Číně. Írán členem této osmičlenné organizace není, Rúhání je na summitu jako pozorovatel.

Íránský prezident prohlásil, že chce o rozhodnutí Washingtonu stáhnout se z dohody jednat s Ruskem, které patří k signatářům tohoto dokumentu z roku 2015.

Jednání SCO se v Číně účastní i ruský prezident Vladimir Putin. Hlavním tématem summitu jsou bezpečnostní otázky, včetně boje proti islámským radikálům.

Rúhání prohlásil, že Rusko sehrálo při sjednávání dohody o jaderném programu významnou roli. Kromě Íránu, USA a Ruska dohodu uzavřela také Francie, Británie, Čína a EU.

Americký prezident Donald Trump v květnu oznámil odstoupení od dohody, kterou kritizuje od své kampaně jako neúčinnou. Podle něj nesplní to, co deklaruje, a nezabrání Íránu ve vyzbrojování.

Spojené státy obnovují sankce proti Íránu, avšak ostatní signatáři chtějí dohodu zachovat a dopadům sankcí se bránit. Írán požaduje od zbylých signatářů záruku, že bude moci prodávat svou ropu v rozsahu jako dosud, že bude moci provádět finanční transakce v evropských bankách a že dohoda nebude rozšířena o další témata, jako jsou balistické rakety a regionální vliv Íránu. Některé evropské státy by rády poslední dva body do dohody začlenily.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.