Írán hodlá pokračovat ve svém balistickém programu a posílí své vojenské schopnosti navzdory tlaku Spojených států. Na dnešní vojenské přehlídce v Teheránu, která se konala na památku íránských obětí války mezi Íránem a Irákem v 80. letech, to řekl íránský prezident Hasan Rúhání. Íránská tisková agentura Tasnim zatím informovala, že Írán představil svou novou balistickou střelu, která je schopna nést několik bojových hlavic a má dolet 2000 kilometrů. Írán dodržel limity stanovené jadernou dohodou z roku 2015 zejména kvůli častým poruchám svých zařízení na obohacování uranu. K dodržení dohody rovněž přispěl důslednější dohled nové americké administrativy. Vyplývá to z dnešní zprávy washingtonského institutu, napsala agentura Reuters.
"Posílíme naší obranu a vojenské schopnosti...ať už se vám to bude líbit, nebo ne," řekl Rúhání, který tak podle agentury AP narážel na projev amerického prezidenta Donalda Trumpa na zasedání Valného shromáždění OSN.
Trump v projevu označil Írán za "zkorumpovanou diktaturu", jež se z prosperujícího státu změnila v hospodářsky rozvrácenou oblast, jejímž hlavním vývozním artiklem je násilí. Režim v Íránu je podle Trumpa vražedný a destabilizuje svět.
Rúhání v dnešním projevu rovněž řekl, že Írán hodlá nadále podporovat "utlačované obyvatele Jemenu, Sýrie a Palestiny", čímž narážel na roli Íránu ve válkách v Jemenu a Sýrii a na podporu radikálního hnutí Hamas, které vládne v Pásmu Gazy.
Agentura Tasnim informovala o nové balistické střele s odkazem na rozhovor s vrchním představitelem íránských revolučních gard na dnešní vojenské přehlídce. Bližší detaily zatím uvedeny nebyly.
Írán zřejmě dodržuje jadernou dohodu kvůli poruchám zařízení
Írán dodržel limity stanovené jadernou dohodou z roku 2015 zejména kvůli častým poruchám svých zařízení na obohacování uranu. K dodržení dohody rovněž přispěl důslednější dohled nové americké administrativy. Vyplývá to z dnešní zprávy washingtonského institutu, napsala agentura Reuters. Írán omezil svůj jaderný program výměnou za zrušení hospodářských sankcí v rámci dohody, kterou v roce 2015 podepsal s USA, Ruskem, Čínou, Británií, Francií a Německem.
Americký prezident Donald Trump při své předvolební kampani označoval dohodu z roku 2015 za nejhorší, jaká byla kdy podepsána, a hrozil, že ji nechá zrušit. V úterý na zasedání Valného shromáždění OSN tento názor v zásadě zopakoval.
"Lze očekávat, že Írán bude nadále na limity stanovené dohodou tlačit, porušovat je a vykládat si dohodu po svém," uvádí ve zprávě Institut pro vědu a mezinárodní bezpečnost, který sídlí ve Washingtonu. "Zajistit, aby Írán dodržoval jaderné limity po dobu trvání dohody bude velmi nelehký úkol," pokračuje zpráva. Washington a jeho spojenci by proto podle institutu měli zajistit, aby limity jaderné dohody byly trvalé.
Zpráva přichází ve chvíli, kdy Trump zvažuje, jestli má potvrdit Kongresu, že Írán dohoduje dodržuje. Rozhodnout se americký prezident musí do 16. října.
Pokud Trump Kongresu sdělí, že Írán dohodu nedodržuje, mohlo by to vyústit ve zrušení dohody, zvýšení napětí na Blízkém východě a znovuzavedení sankcí, které jaderná dohoda ruší.
Stoupenci dohody z roku 2015 tvrdí, že mezinárodní dohled zajistí, aby Írán nevyráběl jaderné bomby. Teherán tvrdí, že jaderné zbraně nevyvíjí.
Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) minulý měsíc uvedla, že Írán v zásadě dodržuje své závazky z jaderné dohody.
Washingtonský institut nicméně v dnešní zprávě uvádí, že dodržování dohody je ze strany Íránu spíše náhodou než úmyslem, jelikož centrifugy, které se používají při obohacování uranu měly letos zvýšený počet poruch.
David Albright, někdejší jaderný inspektor OSN, který je autorem zprávy, rovněž uvedl, že Teherán dohodu dodržuje, mimo jiné také kvůli důslednějšímu přístupu Spojených států.
Bílý dům podle dvou nejmenovaných představitelů americké administrativy nemá v úmyslu dohodu rušit, ale spíše věc projednat s evropskými spojenci a následně zajistit, aby byl íránský jaderný program limitován permanentně.
Zdroj: ČTK