Ruka ruku myje

Ruka ruku myje
Autor fotografie: Gampe / Pod licencí Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 |Popisek: Praha-Holešovice, Letná, Milady Horákové 1498/85, Nad štolou 1498/5, 936/3, ministerstvo vnitra.
12 / 07 / 2016, 07:00

KOMENTÁŘ

Od jednoho mého ruského kamaráda jsem slyšel, jak tradičně slaví narozeniny milicionář (ruská verze policie) v Moskvě. Vypadá to zhruba takto: Oslavenec dostane od svých kolegů přenosnou značku se zákazem vjezdu. S touto značkou pak tento muž zákona  chodí po moskevských ulicích a čeká na svou chvíli.  No a když je někde kolona vozidel, tak do této kolony vstoupí a dle vlastního uvážení mezi vozidla postaví značku. Kdo je za ní, má smůlu. Milicionář řidiče pokutuje za porušení zákazu vjezdu. Řidiči se nebrání a raději zaplatí, než by se zapletli s milicí. Takto to probíhá klidně celý den, takže si oslavenec přijde na velmi pěkné peníze. Ne, to není vtip, to je realita.

Na tento příběh jsem si vzpomněl, když jsem se dočetl, že Petr Hulinský se stal náměstkem ministra vnitra. První, co mě napadlo bylo, jestli nemá narozeniny, a zda mu pánové Chovanec se Sobotkou touto formou také nedali praktický dárek jako českou mutaci přenosné značky se zákazem vjezdu.

Jak jinak si vysvětlit, že do čela tak významného resortu, jakým Ministerstvo vnitra bezpochyby je, se dostává člověk, který je považován za jednoho z kovaných pražských kmotrů. Petr Hulinský coby finanční náměstek primátora Béma například pomohl přesvědčit pražské zastupitelstvo, že Opencard vydělá miliardy. Později se  proslavil tím, že jako opoziční zastupitel obdržel za 3 roky odměny ve výši 19 milionů korun za křesla v dozorčích radách pražských firem. Nadační fond proti korupci dokonce na poslance a zastupitele hlavního města Prahy JUDr. Petra Hulinského podal v roce 2011 trestní oznámení. Důvodem bylo podezření ze spáchání trestných činů podvodu a porušení povinnosti při správě cizího majetku, a to tím, že dary určené takzvaným spastikům, tj. lidem s ochrnutým svalstvem, směrovali jinam. Konkrétně některým známým Petra Hulinského.

"Je otřesné, když na podvody politika začnou doplácet handicapovaní spoluobčané, a ten politik se ještě tváří jako kdovíjaký donátor,“ řekl k tomuto případu předseda správní rady Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček. Podle dostupných informací končily v kapsách známých Hulinského peníze, které spastikům věnovala například Pražská energetika, a.s., kde je Hulínský předsedou dozorčí rady.

Možná pan Chovanec již nestačil na zdárné dokončení čistky v Policii a povolal si na pomoc svého „Viktora čističe“, aby mu pomohl „Reorganizovat“, tj. zbavit se schopných a na jejich místo dosadit neschopné, ale zato loajální.

Inu, tak to na tom světě nebo minimálně v tom našem rybníčku zkrátka chodí. Občané s koblihou či párkem v ústech poslušně přicházejí k volbám, volí stále tytéž, případně čím dál horší gaunery, aby si pak od plic zanadávali v hospodě nebo doma skoukli televizní seriál a šli klidně spát. A tak to asi bude i nadále. Asi se s tím budu muset smířit...

Autor: Lumír Němec

Tagy článku